Jak witamina B przyda się w Niemczech przy szukaniu pracy

Osoby poszukujące pracy najczęściej zaczynają od przeglądania ogłoszeń i odświeżenia CV. Jednak z badań wynika, że skuteczniejszą strategią jest wykorzystanie znajomości i sieci kontaktów. Taki sposób działania Niemcy żartobliwie nazywają „witaminą B”. Litera „B” w tym zwrocie pochodzi od słów: „persönliche Beziehungen” (kontakt osobisty) i „Bekanntschaften” (znajomi).

W języku potocznym, głównie w środowisku zawodowym, „witamina B” oznacza korzyści uzyskane poprzez osobiste relacje, znajomości z potencjalnymi przełożonymi lub kolegami. Dawniej zdobycie pracy po znajomości nie kojarzyło się dobrze. Natomiast obecnie, przy wszechobecnym networkingu, zawodowych portalach społecznościowych, np. LinkedIn, coraz więcej osób bez wstydu korzysta z informacji o wakatach lub wewnętrznym naborze. W ten sposób wyprzedzają konkurentów, którym „witaminy B” brakuje.

Witamina B – dla kariery

Zjawisko wykorzystywania znajomości do znalezienia pracy wielokrotnie przebadano i w naukach społecznych jest ono traktowane jako kapitał społeczny. Okazuje się, że „witamina B” może pomóc w podjęciu decyzji o podwyżce czy awansie. Eksperci uważają nawet, że relacje i znajomości mają większy wpływ na sukces zawodowy niż doświadczenie, kwalifikacje, umiejętności miękkie lub inne czynniki.

Wg badania Instytutu Rynku Pracy i Badań Zawodowych (IAB) 40% osób poszukujących pracy znajduje ją składając dokumenty zgodnie z wytycznymi otrzymanymi przez znajomych.

Inne badanie, przeprowadzone przez Komisję Europejską, wykazało, że około 1/3 wszystkich europejskich pracowników w wieku od 16 do 29 lat znajduje pracę dzięki osobistym kontaktom.

W przypadku menedżerów „witamina B” znalazła się wręcz na pierwszym miejscu wśród „przyspieszaczy” kariery – około 70% wszystkich stanowisk kierowniczych w Niemczech jest obsadzonych po znajomości.

Catherine Kirchmeyer z Wayne State University w Detroit ustaliła, że duża sieć kontaktów w różnych branżach może znacznie przyczynić się do rozwoju kariery. Do tego duża liczba luźnych znajomości zwiększa szansę na zmianę na stanowisko kierownicze.

W Niemczech osoby wykorzystujące „witaminę B”, są znacznie lepiej opłacane i są wyżej w hierarchii. Szacuje się, że kto dostanie się do nowej pracy dzięki znajomościom i kontaktom, ten zarabia średnio 80 000 euro i więcej.

To oznacza, że ​​tworzenie sieci jest najbardziej skuteczną strategią w poszukiwaniu pracy. Dobrej pracy sprzyjają dobre relacje osobiste. Ale jeśli chcesz aktywnie stosować „witaminę B” w swojej karierze, musisz opierać się na długoterminowych i szczerych relacjach.


źródło:

  • https://karrierebibel.de/vitamin-b/
  • https://www.stellenwerk.de/magazin/jobsuche/karriere-durch-kontakte-wie-dir-vitamin-b-bei-der-jobsuche-hilft
  • https://onlinemarketing.de/jobs/artikel/vitamin-b-so-wirst-du-im-job-beliebter-und-erfolgreicher