Na jaką pomoc mogą liczyć w Niemczech firmy i pracownicy podczas epidemii koronawirusa? Szczegóły pakietów wsparcia i komentarz ekspertki

Dotąd niemiecki rząd przyjął pakiet wsparcia dla gospodarki wartości ponad 760 miliardów euro. Na pomoc mogą liczyć firmy, osoby samozatrudnione i pojedynczy obywatele oraz Polacy pracujący w Niemczech.
Poniżej opisujemy szczegóły pakietów wsparcia podczas epidemii koronawirusa wraz z komentarzem ekspertki z niemieckiego Urzędu Pracy w Pasewalku – Bożeny Witt.

Niemcy, podobnie jak inne europejskie kraje, stanęły przed wyzwaniem ożywienia gospodarki dotkniętej skutkami epidemii koronawirusa. Mnogość pakietów pomocowych pokazuje, że rząd niemiecki pomyślał o wielu grupach zawodowych i społecznych, tak aby nikogo nie pozostawić bez wsparcia. Oto szczegóły.


Na jaką pomoc mogą liczyć firmy, mikroprzedsiębiorcy i osoby samozatrudnione?

 • 50 mld euro przeznaczono na bezzwrotne dotacje i nieoprocentowane pożyczki dla firm zagrożonych bankructwem.
  Firmy zatrudniające do 5 pracowników mogą starać się o 9 tys. euro bezzwrotnej dotacji, a zatrudniające do 10 pracowników – 15 tys. euro.
 • Zawieszenie składek na ubezpieczenia społeczne dla samozatrudnionych
 • Ulgi podatkowe dla małych przedsiębiorstw – łącznie na zawieszenie niektórych podatków dla firm zaplanowano w budżecie 33,5 mld.
 • Możliwość ubiegania się przez przedsiębiorstwa o kredytowanie w krajowym banku rozwoju KfW. KfW ma zarezerwować 100 mld euro na pożyczki dla biznesów w trudnej sytuacji. Taką samą kwotę bank przeznaczy na potencjalne kupno udziałów w firmach, by zapobiegać bankructwom i ewentualnym przejęciom przez podmioty zagraniczne.
 • Utworzono Fundusz Stabilizacji Gospodarczej dla większych przedsiębiorstw, zatrudniających co najmniej 250 pracowników. 600 mld euro ma zostać przeznaczone na gwarancje pożyczkowe, które będą zmagać się z problemem płynności finansowej, udzielanie gwarancji przedsiębiorstwom, zabezpieczenie długów korporacyjnych oraz dokapitalizowanie spółek środkami z budżetu państwa.
 • Złagodzenie części przepisów, np. obniżenie progu w wymogach dla firm, które zgłaszają się po dofinansowanie na pensje pracowników tymczasowych, co ma chronić przed zwolnieniami.
 • Pomoc dla branży gastronomicznej – stawka VAT na usługi gastronomiczne od 1 lipca 2020 do 30 czerwca 2021 r. zostanie obniżona do 7%.

Na jaką pomoc mogą liczyć pojedynczy obywatele?

Ogólne:

 • Pomoc państwa dla osób zatrudnionych na umowach krótkoterminowych.
 • Hamulec czynszowy – najemcom, którzy będą mieli problemy z uregulowaniem rachunków w konsekwencji pandemii koronawirusa, nie będzie można wypowiedzieć umowy.
 • Ochrona ubezpieczonych w prywatnych kasach – zapewnienie możliwości rezygnacji z droższych pakietów na rzecz podstawowych i bezproblemowy powrót do swoich pakietów w momencie poprawy dochodów.
 • Krótki czas pracy (Kurzarbeit) – pracownicy firm, które z powodu wyjątkowych okoliczności musiały czasowo ograniczyć lub zupełnie wstrzymać działalność są objęci programem pracy skróconej.

  Dzięki temu będą otrzymywać 60% wynagrodzenia (66% dla osób z dziećmi). Koszty związane z zatrudnieniem pracowników, którzy nie mogą wykonywać swoich obowiązków pokryje państwo.

Komentarz ekspertki:

Gdy pracownik będzie musiał korzystać z programu Kurzarbeit dłużej niż cztery miesiące otrzyma 70 procent standardowego wynagrodzenia netto, a jeśli posiada dzieci – 77 procent.
Od siódmego miesiąca stawka wzrośnie do 80 procent, a przepisy mają obowiązywać do 31 grudnia 2020 r.

Dla rodzin i dzieci:

 • Rodziny o niskich dochodach będą mogły wnioskować o dodatkowy zasiłek Kinderzuschlag KiZ, który będzie przyznawany wraz z Kindergeld.
 • Ulgi podatkowe dla rodzin.
 • Dotacje na sprzęt komputerowy dla potrzebujących uczniów, aby ułatwić im dostęp do zdalnej nauki wysokości 150 euro.
 • Wsparcie zdalnego nauczania w szkołach, wynoszące pół miliarda euro.

Dla pracowników branży medycznej:

Osoby pracujące w ochronie zdrowia mają otrzymać premię, tzw. Corona-Bonus für Pflegekräfte – ze względu na charakter pracy i większe narażenie na ryzyko zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Dla personelu medycznego mówi się o premiach wysokości do 1500 euro. Dla pomocników, uczniów i wolontariuszy federalnych (FSJ – Freiwilliges Soziales Jahr) premia ma wynosić ok. 800 – 900 euro. Wysokość premii będzie zależała od wymiaru czasu pracy.

Komentarz ekspertki:

Obecnie trwają ostateczne prace nad zatwierdzeniem premii. Szczegółowe ustalenia mają się pojawić pod koniec maja. Wówczas każdy land będzie indywidualnie ustalał wysokość premii. Bonus ma być dodawany do czerwcowego wynagrodzenia, wypłacanego w lipcu.

Dla osób bezrobotnych

Osoby pozbawione pracy, których prawo do zasiłku dla bezrobotnych wygasa między 1 maja, a 31 grudnia 2020 roku otrzymają świadczenie przez dodatkowe 2 lub 3 miesiące. Zasiłek będzie przedłużony automatycznie.

Na jaką pomoc mogą liczyć Polacy pracujący w Niemczech?

Dla polskich pracowników przygranicznych, którzy zdecydowali się pozostać w Niemczech i nie wracać do Polski do momentu zniesienia obowiązkowej kwarantanny ustalono rekompensatę finansową.

Rekompensata, wysokości do 65 euro za każdy dzień, dla osób z Polski pracujących na terenie Meklemburgii-Pomorza Przedniego i Brandenburgii.

Dodatkowa rekompensata wysokości 20 euro/dzień przysługuje na każdego członka rodziny, który wraz z pracownikiem transgranicznym został na terenie landu.

Rekompensata naliczana jest w formie ryczałtu, a to oznacza, że bez względu na to, jakie koszty ponosi polski pracownik, każdy dostaje tę samą dzienną stawkę.

Komentarz ekspertki:

W Meklemburgii- Pomorzu Przednim rekompensata dla większości pracowników przygranicznych naliczana była od 27 marca do 3 maja 2020, czyli do czasu zniesienia obowiązku kwarantanny.
Natomiast w przypadku personelu medycznego kwarantanna obowiązywała dłużej, dlatego rekompensata przysługuje do 12 czerwca.

Praca niemieckich urzędów pracy

Osoby, które są zainteresowane poszczególnymi formami wsparcia mogą skontaktować się z właściwym miejscowo urzędem pracy, aby uzyskać szczegółowe informacje. Niemcy, jako państwo federacyjne dopuszcza w każdym landzie inny poziom wsparcia i ostatecznych ustaleń.

Przy okazji przypominamy, że od 16 marca 2020 r. do odwołania urząd pracy w Pasewalku działa w ograniczonym zakresie, tzn. wyłączona jest bezpośrednia obsługa klientów. Wszelkie sprawy są załatwiane telefonicznie lub elektronicznie.


Źródła:

 • https://www.dw.com/pl/niemcy-przyjm%C4%85-kolejny-pakiet-pomocowy/a-53199782
 • https://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1471537,koronawirus-niemcy-pomoc-dla-firm.html
 • https://www.rp.pl/Rynek-pracy/200329295-Niemcy-walcza-o-pracownikow-z-Polski-65-euro-za-pozostanie.html
 • https://dojczland.info/65-euro-dzien-dla-polakow-dojezdzajacych-do-pracy-w-niemczech-dowiedz-sie-czy-ci-sie-nalezy/
 • https://polskiobserwator.de/aktualnosci/niemcy-ludzie-w-niemczech-otrzymaja-dodatkowa-pomoc-w-zwiazku-z-koronakryzysem