Nie przegap tych dat! Harmonogram na 2021/2022

Czy wiesz jak przebiega harmonogram aplikowania na kształcenie dualne (duale Ausbildung) w Niemczech? Uczniowie nie czekają na wyniki matury, tylko we wrześniu, na początku ostatniej klasy składają dokumenty do firmy, w której chcą się uczyć.

W Polsce wygląda to inaczej. Jesteśmy przyzwyczajeni żeby myśleć o wyborze szkoły w ostatniej klasie – w najlepszym wypadku w styczniu, a w najgorszym dopiero w maju. 

Te różnice sprawiają, że i my otrzymujemy późną wiosną pytania „czy jeszcze można się zgłosić?” . Gdy rozmowy kwalifikacyjne dawno za nami i większość ofert nauki jest już nieaktualna.

 

Dlatego zawsze zachęcamy żeby zgłaszać się na początku września, w roku poprzedzającym rozpoczęcie nauki. To nic nie kosztuje, a masz pewność że nie zostaniesz pominięta_y przy zaproszeniach na rozmowę rekrutacyjną i co najważniejsze: masz cały rok, żeby podszkolić język. Zobacz na jakim poziomie znasz teraz język niemiecki.

 

Jeśli w ciągu roku wydarzą się jakieś losowe sprawy i nie będziesz mogła/mógł kontynuować udziału w programie – zawsze możesz zrezygnować. Będzie nam przykro, ale kto wie, może w następnym roku się uda? Osób, które do nas wracają po jedno-, dwurocznej przerwie też mamy wiele. 

 

Pamiątkowe zdjęcie uczestników „Główka pracuje – Cleveres Köpfchen” 2018. Dołącz do nich!
Pamiątkowe zdjęcie uczestników „Główka pracuje – Cleveres Köpfchen” 2018. Dołącz do nich!

 

Jednak dość tych czarnych scenariuszy. Oto harmonogram na nabór do programu „Główka pracuje – Cleveres Köpfchen” 

  • początek września 2021 – aktualizacja ofert nauki i rozpoczęcie rekrutacji kandydatów z Polski

  • koniec listopada / początek grudnia 2021 – pierwsze rozmowy kwalifikacyjne z pracodawcami. Jeśli jest taka potrzeba odbywają się z tłumaczem.  Termin zależy od ilości zgłoszeń.

  • 31 stycznia 2022 – koniec naboru podstawowego

  • 1 lutego 2022 – nabór uzupełniający. Przyjmowane są zgłoszenia tylko osób, które już znają komunikatywnie język niemiecki.

  • koniec maja 2022 – rozmowa kwalifikacyjna w języku niemieckim

  • połowa czerwca 2022 – oficjalne podpisanie umów o naukę i pracę z pracodawcami

  • sierpień/wrzesień 2022 – rozpoczęcie nauki zawodu. Dokładny termin rozpoczęcia nauki zależy od konkretnego zawodu.

Uwaga! Im wcześniej wyślesz zgłoszenie, tym większy masz wybór ofert nauki i większą pewność udziału w rozmowie kwalifikacyjnej.

 

Przejdź do ofert nauki

 

Pamiątkowe zdjęcie uczestników i pracodawców w 2019. Dołącz do nich!
Pamiątkowe zdjęcie uczestników i pracodawców w 2019. Dołącz do nich!