Pielęgniarstwo, administracja, handel – w Niemczech bez studiów
Nie masz czasu przeczytać? Posłuchaj wersji audio!
Jak zdobyć niemieckie kwalifikacje, zarabiać już w trakcie nauki i zyskać przepustkę na studia w Niemczech? Rozpocznij kształcenie dualne! Kształcenie dualne (duale Ausbildung), to popularny w Niemczech system nauki zawodu. Niemieccy uczniowie wybierają go z prostego powodu. Nie dość, że otrzymują tytuł zawodowy, to mogą rozwijać się dalej np. na uczelni wyższej.
Duale Ausbildung pozwoli Ci zdobyć zawód, ale nie porównuj go z polską tzw. zawodówką. Niemieckie szkoły zawodowe (Berufsschule) uczą zawodów, które w Polsce wymagają studiów. W Niemczech wystarczą 3 lata nauki żebyś został/a np. pracownikiem/pracownicą banku, administracji publicznej czy pielęgniarzem/-rką.
Jako absolwent duale Ausbildung jesteś dobrze przygotowanym specjalistą. Masz wiedzę i doświadczenie.
W systemie dualnym najważniejsza jest praktyka. Dlatego za naukę odpowiada firma, a nie szkoła. Jak to działa? Pracodawca podpisze z Tobą umowę i zagwarantuje kształcenie teoretyczne w szkole oraz naukę praktyczną w swojej firmie. Dzięki temu już w trakcie nauki zdobywasz doświadczenie i otrzymujesz co miesiąc wynagrodzenie. A każdy dzień nauki liczy się do niemieckiej emerytury.
Sposób na praktyczną naukę niemieckiego
Niemieckie uczelnie wymagają od studentów znajomości języka niemieckiego na poziomie C1. Żeby rozpocząć duale Ausbildung wystarczy poziom komunikatywny (B1-B2). Jest to więc świetne rozwiązanie, jeśli nie znasz jeszcze tak dobrze języka Goethego. Przez 3 lata dualnej nauki możesz szlifować język, przy tym zarabiać i zdobyć kwalifikacje.
– Na studiach mieliśmy elementy języka codziennego, ale to były tylko zajęcia – wyjaśnia Konrad. Konrad studiował w Polsce germanistykę. Po roku zdecydował się na kształcenie dualne w firmie Chefs Culinar. – Wracałem do domu i mówiłem po polsku, więc po wyjeździe do Niemiec wyszły braki – dodaje. Konrad zakończył już naukę i obecnie pracuje w Chefs Culinar jako Kaufmann Groß- und Außenhandel.
Następny przystanek: studia
Duale Ausbildung pomaga też w rozpoczęciu studiów w Niemczech. Z niemieckim wykształceniem, aplikowanie na uczelnię wyższą jest łatwiejsze i zwiększa szanse na rozpoczęcie nauki. Wiedziała o tym Aleksandra, która zrezygnowała z Farmacji na polskiej uczelni i zaczęła naukę w zawodzie pielęgniarka (Gesundheits- und Krankenpflegerin). Był to jednak tylko przystanek. Docelowo Aleksandra chciała studiować w Niemczech. Cel osiągnęła – właśnie kończy pierwszy rok stomatologii na uniwersytecie w Greifswaldzie.
Specjalista bez studiów
Sandra studiowała Bezpieczeństwo wewnętrzne, ale postanowiła przerwać naukę. – Wiedziałam, że po studiach w Polsce nie będzie łatwo o dobrą pracę – tłumaczy. Dlatego postanowiłam, że nauczę się niemieckiego i dam z siebie wszystko.
I faktycznie dała. Egzaminy końcowe zdała śpiewająco i w 2018 r. dostała pracę w urzędzie miasta w Torgelow jako Verwaltungsfachangestellte. Bez niemieckiego wykształcenia praca w takim zawodzie byłaby niemożliwa.