Duale Ausbildung dla Polaków – jak zacząć?
Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o naukę zawodu w Niemczech (duale Ausbildung).
Dowiedz się czym jest duale Ausbildung, jak Polacy mogą rozpocząć kształcenie duale w Niemczech, na czym polega program „Główka pracuje”, czy trzeba znać język niemiecki, jakie pierwsze formalności załatwić w Niemczech itd.
Kliknij na pytanie, aby poznać szczegóły.
1. Duale Ausbildung (kształcenie dualne w Niemczech) to popularny system nauki zawodu, który nie ma swojego odpowiednika w Polsce.
Niemieckie szkolnictwo zawodowe ma dużo większą rangę, dlatego aż 8 na 9 szkół średnich, to szkoły zawodowe. Zobacz czym się różni edukacje w Polsce i w Niemczech.2. Zalety duale Ausbildung:
- Brak czesnego.
Nie tylko nie płacisz czesnego, ale wręcz dostajesz się wynagrodzenie uczniowskie co miesiąc przez całą naukę. Jesteś też włączony_a w system ubezpieczeń społecznych.
Każdy dzień nauki liczy się do stażu pracy i niemieckiej emerytury. - Zaledwie 3 lata wystarczą, aby zostać specjalistą.
Praktyki masz już w czasie nauki, więc nie ma mowy o pustym CV po ukończeniu szkoły. Zaczynasz pracę i możesz wspinać się po szablach kariery. Bez konieczności dodatkowej nauki. - Chcesz się dalej uczyć? Z duale Ausbildung jest to łatwiejsze.
Nauka dualna jest przepustką, zwłaszcza dla obcokrajowców, np. Polaków, którzy chcą studiować w Niemczech.
Dlatego ponad połowa niemieckich uczniów po skończeniu szkoły średniej wybiera duale Ausbildung.
3. W systemie dualnym pracodawca zawiera z uczniem umowę o naukę i pracę.
Nauka teoretyczna – odbywa się w szkole zawodowej, a nauka praktyczna – w firmie.
Dzięki temu uczeń już w trakcie nauki zdobywa doświadczenie zawodowe.4. Duale Ausbildung oferuje zdobycie ok. 350 zawodów.
Nawet takich, które w Polsce wymagają wyższego wykształcenia, np. pracowniczka banku, pracownik administracji publicznej, czy pielęgniarka.
5. Uczeń zdobywa kwalifikacje zawodowe uznawane w krajach niemieckojęzycznych. Staje się pożądanym pracownikiem nawet w Polsce, ponieważ zna dobrze niemiecki – i to branżowy!6. Prawa i przepisy oświatowe regulowane są centralnie przez Izbę Przemysłowo-Handlową.
- Brak czesnego.
- Duale Ausbildung w Niemczech trwa od 2 do 3,5 roku (w zależności od zawodu). Oferty nauki w programie edukacyjnym „Główka pracuje” są na 3 lata.
- W zależności od zawodu nauka rozpoczyna się w sierpniu lub wrześniu.
- Zajęcia w szkole – nauka teorii – odbywają się od poniedziałku do piątku od ok. 7 lub 8 do 16.
Zajęcia praktyczne – w firmie – odbywają się w godzinach, w których pracuje firma. Na przykład praktyki w klinice, restauracji lub magazynie wiąże się z pracą zmianową – popołudniami, weekendami czy nawet nockami. - Zajęcia odbywają się blokowo, tzw. kilka tygodni zajęć teoretycznych w szkole, kilka tygodni zajęć praktycznych w firmie, z przewagą tych ostatnich.
Nacisk jest kładziony na praktykę, dlatego proporcje nauki wyglądają mniej więcej tak – 1/3 teorii, 2/3 praktyki.
- Duale Ausbildung w Niemczech trwa od 2 do 3,5 roku (w zależności od zawodu). Oferty nauki w programie edukacyjnym „Główka pracuje” są na 3 lata.
- Umowa o naukę i pracę (o duale Ausbildung) zawierana jest z firmą.
W Niemczech za przebieg nauki odpowiada firma, a nie szkoła. To pracodawca jest zobowiązany zapewnić wiedzę teoretyczną i praktyczną na takim poziomie, aby uczeń mógł podejść do państwowego egzaminu zawodowego. - Pierwsze 4 miesiące nauki kształcenia dualnego w Niemczech to okres próbny dla obu stron. W tym czasie zarówno uczeń jak i pracodawca może wypowiedzieć naukę bez żadnego powodu i bez okresu wypowiedzenia.
Wypowiedzenie umowy o duale Ausbildung musi mieć charakter pisemny.
Po tym czasie obowiązuje okres wypowiedzenia zapisany w umowie. - W trakcie i na koniec nauki duale Ausbildung odbywają się teoretyczne i praktyczne państwowe egzaminy sprawdzające dotychczasową wiedzę ucznia.
Po ich pomyślnym zdaniu absolwent otrzymuje kwalifikacje uznawane w niemieckojęzycznych krajach. Na tym etapie uznawany jest już za specjalistę w swojej dziedzinie. Jeśli chce, może kontynuować naukę, ale nie jest to konieczne, by rozwijać karierę.
- Umowa o naukę i pracę (o duale Ausbildung) zawierana jest z firmą.
Duale Ausbildung, w zależności od zawodu zaczyna się w sierpniu lub wrześniu.
Najczęściej informacje o terminie rozpoczęcia nauki znajdziesz w konkretnej ofercie nauki, w naszej zakładce Oferty nauki.- W programie „Główka pracuje” oferty nauki kształcenia dualnego w Niemczech pochodzą z firm, z landów wschodnich. Najczęściej jest to Mecklenburg Vorpommern, czasami również Brandenburg i Sachsen.
- Aktualną lista zawodów, na które rekrutują pracodawcy uczestniczący w programie „Główka pracuje” można znaleźć w dziale Oferty nauki.
- Jeżeli na liście nie ma interesującego Cię zawodu, a znasz komunikatywnie język niemiecki skontaktuj się z nami.
- Przystępując do programu „Główka pracuje” możesz wybrać maksymalnie 2 zawody, które Cię interesują. Na tej podstawie będziemy wspólnie dopasowywać pracodawców.
- W programie „Główka pracuje” oferty nauki kształcenia dualnego w Niemczech pochodzą z firm, z landów wschodnich. Najczęściej jest to Mecklenburg Vorpommern, czasami również Brandenburg i Sachsen.
Nauka w systemie kształcenia dualnego (duale Ausbildung) zbliżona jest do praktyk, więc pełnoletni uczeń nie ma ferii ani wakacji, za to minimum 24 dni urlopu w ciągu roku.
Wzór umowy o kształcenie zawodowe (duale Ausbildung) znajdziesz pod tym linkiem: klik.
Z tą umową możesz m.in. wynająć mieszkanie w Niemczech, gdzie potwierdzenie, że zarabiasz jest niezbędne, założyć konto w banku i zacząć inne niezbędne formalności potrzebne do życia w Niemczech.
PODSTAWOWE INFORMACJE O PROGRAMIE
„Główka pracuje – Cleveres Köpfchen” to program edukacyjny oferujący duale Ausbildung dla Polaków.
Program zapoczątkował niemiecki urząd pracy w Pasewalku, działa od 2012 i średnio 15-20 uczestników co roku rozpoczyna dzięki nam naukę zawodu (kształcenie dualne) w Niemczech.
Dzięki współpracy z firmami ze wschodnich landów Niemiec oferujemy Polakom duale Ausbildung, czyli zdobycie kwalifikacji i zarabianie już w trakcie nauki.
Udział w programie jest bezpłatny.Program „Główka pracuje” skierowany jest do osób, które niedawno skończyły szkołę, ale i już pracujących.
Bez względu na to, czy chcesz kontynuować naukę, czy chcesz się przekwalifikować – jeśli znasz język niemiecki na poziomie min. B1 i chcesz zdobyć niemieckie kwalifikacje – nasz program jest dla Ciebie.
Firmy szukają głównie osób od 18 do 38 roku życia. Powyżej tego wieku (do 42 lat) można znaleźć oferty nauki, np. w zawodzie pielęgniarz/pielęgniarka.
Co jest ważne? Pracodawcy zwracają dużą uwagę na samodzielność i dojrzałość przyszłych uczniów.
Należy pamiętać, że uczestnik mieszka sam w obcym kraju, musi więc umieć radzić sobie w codziennych sprawach – umiejętnie gospodarować pieniędzmi oraz czasem, być odpowiedzialnym i pewnie poruszać się w nowej rzeczywistości.
Do programu nauki w Niemczech „Główka pracuje” może zgłosić się każdy obywatel Polski, który chce zdobyć niemieckie kwalifikacje.
Aby wziąć udział trzeba być osobą:
- pełnoletnią (18-42 lat) – program skierowany jest do osób samodzielnych i dojrzałych do podejmowania poważnych decyzji życiowych
- ambitną – duża motywacja do nauki jest bardzo ważna
- z dobrymi ocenami na świadectwie – wysoka średnia na świadectwie potwierdza umiejętność przyswajania wiedzy
- która zna język niemiecki na poziomie komunikatywnym (B1) lub jest gotowa do intensywnej nauki.
W momencie rozpoczęcia nauki duale Ausbildung wymagana jest komunikatywna (B1) znajomość języka. - która chce się uczyć zawodu i pracować w Niemczech
- mile widziane jest prawo jazdy (więcej przeczytasz o tym w osobnym pytaniu).
Każda firma proponując naukę zawodu ma dodatkowo swoje wymagania – znajdziesz je w konkretnej ofercie nauki.
Korzyści dla polskich uczniów, czyli dlaczego warto zacząć duale Ausbildung (naukę zawodu w Niemczech) z „Główka pracuje”?
- Oferty duale Ausbildung z ułatwionym dostępem – poziom języka B1, zamiast B2
- Polskojęzyczna koordynatorka, która zajmie się pierwszym kontaktem z firmą i innymi instytucjami
- Oferty kształcenia dualnego w Niemczech w atrakcyjnych zawodach, potrzebnych na rynku pracy
- Dłuższy czas na przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej – nie trzeba od razu znać niemieckiego na B1
- Wsparcie przy pierwszych formalnościach: numer podatkowy, meldunek, konto bankowe, kasa chorych
- Legalne i bezpieczne zatrudnienie – gwarancja bezpieczeństwa zatrudnienia, dzięki godnej zaufania instytucji Agentur für Arbeit Pasewalk
Ogólne zalety duale Ausbildung: - Comiesięczne wynagrodzenie w trakcie nauki (bez względu na to, czy w danym miesiącu uczysz się w szkole, czy w firmie)
- Włączenie do niemieckiego systemu ubezpieczeń społecznych
- Kwalifikacje zawodowe uznane w niemieckojęzycznych krajach – bez konieczności uznawania dyplomu (Anerkennung)
- Możliwość dalszego kształcenia – po ukończeniu 3 letniego duale Ausbildungu możesz kontynuować naukę np. na studiach zawodowych w Niemczech
Również pracodawcy korzystają na udziale w programie ponieważ zyskują:
- wykwalifikowaną kadrę, władającą płynnie dwoma językami
- pracowników znający specyfikę pracy w konkretnej firmie.
Udział w programie nauki w Niemczech „Główka pracuje” jest bezpłatny.
Pamiętaj jednak o takich kosztach jak:
- przed podpisaniem umowy z pracodawcą: dojazdy na rozmowy rekrutacyjne w Niemczech
- po podpisaniu umowy z pracodawcą:
- pełne koszty utrzymania – kaucja za wynajem mieszkania, comiesięczny czynsz i opłaty za mieszkanie lub internat, wyposażenie mieszkania itp.
- wyżywienie
- dojazd do szkoły zawodowej
- czasem również częściowo ubranie robocze i zakup podręczników
- przed podpisaniem umowy z pracodawcą: dojazdy na rozmowy rekrutacyjne w Niemczech
Powodów jest kilka. Przede wszystkim dzięki temu masz czas na naukę języka niemieckiego do poziomu komunikatywnego (B1).
Firmy same decydują do kiedy ważna jest oferta duale Ausbildung. Czasem jest to listopad, czasem kwiecień więc wysyłając zgłoszenie na kształcenie dualne w Niemczech wcześniej, masz pewność udziału w rozmowie kwalifikacyjnej.
Kolejne miesiące to czas na dalszą, samodzielną naukę słownictwa (również podstawowego branżowego), aby w nowym roku szkolnym bez problemu komunikować się z nauczycielami, uczniami i sąsiadami.
Miesiące wakacyjne to moment, gdy uczniowie szukają mieszkania i załatwiają niezbędne formalności (numer podatkowy, kasa chorych, konto w banku itd.).
Jak widzisz czasu na przygotowanie się wcale nie ma tak wiele.
Dokładny harmonogram programu możesz sprawdzić w osobnym pytaniu.
Zanim zdecydujesz się na podjęcie nauki zawodu w Niemczech, odpowiedz sobie na te pytania:
- Czy naprawdę chcę na co najmniej trzy lata opuścić Polskę, rodzinę, przyjaciół i przenieść się do Niemiec?
- Czy jestem na tyle samodzielna_y, że poradzę sobie bez rodziców/rodziny w obcym kraju?
- Czy chcę poznać język niemiecki, kulturę tego kraju i stać się jej częścią?
- Czy moja motywacja jest wystarczająca, aby nauczyć się języka niemieckiego minimum na poziomie B1?
- Czy widzę siebie w jednym z oferowanych zawodów?
Odpowiedziałaś_eś tak na większość pytań? W takim razie wybierz ofertę nauki i zgłoś się do programu „Głowka pracuje”.
Osoby, które nie mają polskiego obywatelstwa i chcą skorzystać z programu „Główka pracuje”, muszą znać język niemiecki na poziomie B2 oraz mieć ze swojego kraju wizę do Niemiec.
Dodatkowo wszystkie dokumenty aplikacyjne, wymienione w zakładce Zgłoś się muszą być przetłumaczone na język niemiecki przez tłumacza przysięgłego z Niemiec (np. z urzędu).
Nie. „Główka pracuje – Cleveres Köpfchen” to program edukacyjny niemieckiego Urzędu Pracy w Pasewalku w Niemczech.
Dla wygody kandydatów Urząd zdecydował się otworzyć dodatkowo biuro programu w Szczecinie.
UDZIAŁ W PROGRAMIE „GŁÓWKA PRACUJE”
Aby zgłosić się do „Główka pracuje” należy przesłać na adres kamila@expr.pl następujące dokumenty aplikacyjne:
- formularz zgłoszeniowy – pobierz w zakładce Zgłoś się
- CV – może być w języku polskim, ale jeśli to możliwe po niemiecku
- list motywacyjny – może być w języku polskim, ale jeśli to możliwe po niemiecku
- skan świadectw wraz z ocenami – ostatnia klasa gimnazjum, ostatnia klasa szkoły średniej, świadectwo dojrzałości, ewentualnie inne szkoły.
Dokumenty NIE muszą być przetłumaczone na język niemiecki. - zgodę na przetwarzanie danych osobowych – pobierz w zakładce Zgłoś się
Co musisz wiedzieć?- CV musi zawierać pełne daty np. rozpoczęcia i zakończenia szkoły oraz pracy tj. dzień-miesiąc-rok (a nie tylko miesiąc-rok).
- List motywacyjny ma być skierowany do przedstawiciela Urzędu Pracy w Pasewalku/oddział Greifswald, czyli:
Bożena Witt
Agentur für Arbeit Greifswald
W liście powinny znaleźć się informacje:
- jaki zawód (lub zawody) Cię interesuje
- dlaczego właśnie ten zawód
- czy masz jakieś doświadczenie (zawodowe, prywatne) w danym zawodzie
- jaką motywację masz, by rozpocząć naukę i pracę w Niemczech itp.
Przykładowe listy motywacyjne można znaleźć na stronie: http://www.ausbildungspark.com/bewerbung/
- CV, list motywacyjne – polskie czy niemieckie?
Zgłaszając się do programu wystarczy załączyć dokumenty po polsku. |
Ale jeśli znasz już teraz język niemiecki tak dobrze, że złożenie dokumentów po niemiecku nie jest dla Ciebie problemem – zrób to.
Dokumenty w języku niemieckim są wymagane najczęściej w maju – o czym informujemy z wyprzedzeniem. Wtedy CV i list motywacyjny trzeba przygotować w języku niemieckim.
Pracodawcy „Główka pracuje” oferują naukę duale Ausbildung w takich branżach jak: handel, logistyka, turystyka, turystyka, gastronomia, budownictwo, technika, medycyna, administracja.
Są to różne zawody – nawet takie, które w Polsce wymagają nauki na uczelni wyższej np. pielęgniarka, pracownik banku, pracownik administracji publicznej itd.
Aktualne oferty nauki znajdziesz zawsze w zakładce Oferty nauki (np. we wrześniu 2023 r. znajdziesz oferty nauki na rok szkolny 2024 r.)
Powyżej możesz przeczytać dlaczego rekrutacja rozpoczyna się z rocznym wyprzedzeniem.- Przy wyborze zawodu kieruj się własnymi zainteresowaniami.
- Płynna znajomość dwóch języków na polsko-niemieckim rynku pracy podnosi znacznie kompetencje wykwalifikowanego pracownika.
- Zawody i zakres nauki zawodu na terenie Niemiec podlegają centralnej regulacji szkolnictwa (IHK – izby rzemieślnicze i gospodarczo-handlowe).
- Zdobyte kwalifikacje zawodowe uznawane są w niemieckojęzycznych krajach (DACH).
- Przy wyborze zawodu kieruj się własnymi zainteresowaniami.
Harmonogram programu „Główka pracuje” na przykładzie naboru na rok szkolny 2024
- początek września 2023 – start naboru, aktualizacja ofert nauki i rozpoczęcie rekrutacji kandydatów z Polski
- 31 stycznia 2024 – koniec naboru podstawowego
- 1 lutego 2024 – nabór uzupełniający. Przyjmujemy tylko zgłoszenia od osób, które już znają komunikatywnie język niemiecki
- maj 2024 – rozmowa kwalifikacyjna w języku niemieckim
- połowa czerwca 2024 – podpisanie umów o naukę i pracę z pracodawcami
- sierpień/wrzesień 2024 – rozpoczęcie nauki zawodu. Dokładny termin rozpoczęcia nauki zależy od konkretnego zawodu.
Uwaga! Harmonogram może się nieznacznie różnić w zależności od danego zawodu. Dokładne informacje uzyskasz u naszej koordynatorki.
Pssst! Im wcześniej wyślesz zgłoszenie, tym większy masz wybór ofert nauki i większą pewność udziału w rozmowie kwalifikacyjnej.Nie. Prawo jazdy nie jest wymagane, ale jest mile widziane.
Dlaczego? Prawo jazdy zdecydowanie ułatwia przemieszczanie się między szkołą – gdzie uczniowie uczą się teorii, a firmą – gdzie uczniowie uczą się praktyki. Oba miejsca mogą znajdować się w różnych miejscowościach i mogą dzielić je duże odległości – nawet do kilkuset kilometrów. (W konkretnej ofercie nauki szukaj informacji „Gdzie się będę uczyć”, „Gdzie będę mieć praktyki”).
Połączenia publiczną komunikacją w małych miastach mogą być niewystarczające, co utrudni dojazd.
Dlatego zalecamy, aby przed rozpoczęciem duale Ausbildungu (kształcenia zawodowego w Niemczech) zadbać o prawo jazdy i najlepiej własny samochód.
Nie.
Po pierwsze w niektórych ofertach nauki nasi pracodawcy nie wymagają matury w ogóle.
Żeby to sprawdzić, najlepiej wybrać interesującą branżę (https://glowka-pracuje.eu/oferty-nauki) i przejrzeć wymagania w konkretnych ofertach nauki.Po drugie, nawet jeśli w wymaganiach jest podana matura, a Ty jej nie masz, ale masz ukończoną szkołę policealną, to możesz aplikować.
Taką możliwość mamy ze względu na różnice w polskim i niemieckim systemie edukacji. W Niemczech żeby dostać się na duale Ausbildung, trzeba mieć skończoną 10 klasę i tzw. małą maturę. Pracodawcy proszą więc o potwierdzenie ukończenia szkoły (dalszej niż średniej) wraz z wynikami końcowymi.Tak. Sytuacja rodzinna kandydata nie ma znaczenia, tak długo jak długo kandydat (a później uczeń duale Ausbildung) jest w stanie zagwarantować, że będzie obecny na wszystkich zajęciach w szkole i firmie.
Decydując się na kształcenie dualne w Niemczech trzeba wziąć pod uwagę, że grafik praktyk w niektórych firmach może dotyczyć godzin popołudniowych, nocnych i weekendów.
Podczas rozmowy rekrutacyjnej z wybraną firmą, pracodawca ocenia:
- czy kandydat_ka spełnia wszystkie wymagania związane z ofertą duale Ausbildung.
Na przykład oceny na świadectwie, kompetencje, wcześniejsze doświadczenie, cechy charakteru. - jakie są wyobrażenia i obecna wiedza o zawodzie kandydat_ki.
Oceniana jest m.in. motywacja do rozpoczęcia nauki zawodu w Niemczech, znajomość firmy oraz determinacja do nauki i pracy w Niemczech. - kompetencje językowe kandydata_tki. Rozmowa odbywa się w języku niemieckim, a od kandydata wymaga się znajomości języka na poziomie komunikatywnym (B1).
- czy kandydat_ka spełnia wszystkie wymagania związane z ofertą duale Ausbildung.
Jak przebiega rozmowa kwalifikacyjna w różnych zawodach i jak się do niej przygotować można przeczytać na naszym blogu
Firma, do której złożyłaś_eś zgłoszenie na duale Ausbildung.
Aplikacje kandydatów otrzymują pracodawcy i to oni decydują kogo zaprosić na rozmowę kwalifikacyjną i przejąć na kształcenie dualne w Niemczech.Uczestnik nie ponosi żadnych konsekwencji zarówno, gdy zrezygnuje z udziału w programie „Główka pracuje” jak i gdy zerwie umowę już w trakcie duale Ausbildungu.
Nie zapłacisz żadnych kar finansowych, nie musisz oddawać uczniowskiego wynagrodzenia itd.Ale weź pod uwagę:
– minimum rok poświęcony na przygotowania do programu
– okres wypowiedzenia umowy o kształcenie dualne po 4 miesiącach nauki, to najczęściej 1 miesiąc, w trakcie którego należy jeszcze brać udział w zajęciach
– okres wypowiedzenia wynajmu mieszkania w Niemczech, to min. 3 miesiące, co oznacza, że przez ten czas trzeba nadal płacić czynsz.
JĘZYK NIEMIECKI PODCZAS DUALE AUSBILDUNG
Tak. Program edukacyjny „Główka pracuje” oferuje naukę zawodu w niemieckiej szkole i firmie w Niemczech.
Żeby poradzić sobie na zajęciach i praktykach, rozumieć nauczycieli i współpracowników konieczna jest znajomość języka niemieckiego min. na poziomie komunikatywnym (B1). Ale nie tylko po to. Dobrze wiedzieć co się podpisuje, dobrze radzić sobie w codziennych sytuacjach, np. w banku czy u lekarza.
Ale! To nie znaczy, że w dniu składania do nas dokumentów (najczęściej wrzesień lub październik), musisz znać język na poziomie B1.
Masz czas na podszlifowanie niemieckiego do czasu rozmowy kwalifikacyjnej z pracodawcą i to on sprawdzi, czy znasz język już na wystarczającym poziomie.
(Pamiętaj, że każda oferta nauki duale Ausbildung ma inny termin spotkania rekrutacyjnego).Każda szkoła językowa nastawiona na uczenie samodzielnej komunikacji będzie dobra.
Podstawa, to umiejętność prowadzenia rozmowy po niemiecku, reagowania na pytania i odnalezienie się w różnych sytuacjach życia codziennego. Ważne jest rozumienie wypowiedzi, odbywających się w naturalnym tempie.
Poziom B1, którego najczęściej wymagają pracodawcy oznacza, że uczeń będzie:
– rozumieć zadawane mu pytania
– umieć odpowiedzieć na większość z nich (nawet jeśli tylko krótko, w prostych zdaniach lub nie w 100% poprawnie)
– znać podstawowe branżowe słownictwo.Zachęcamy też do samodzielnej nauki. To bardzo ważne. Nawet intensywne kursy nie zapewnią odpowiedniego kontaktu z codziennym językiem.
Dlatego warto słuchać radia (choćby internetowego) i podcastów, korzystać z aplikacji Drops lub Bussu, oglądać filmy lub seriale z niemieckimi napisami lub lektorem np. Netfliksie oraz korzystać z bezpłatnych lekcji dostępnych na YouTube, np. Natalii Kamysz.Nie, do udziału w programie „Główka pracuje” certyfikat językowy nie jest potrzebny.
Znajomość języka niemieckiego sprawdzana jest podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
Ale jeśli będziesz szukać samodzielnie duale Ausbildung, musisz mieć certyfikaty. Przeczytaj o różnicach w duale Ausbildung w Niemczech z „Główka pracuje” i bez.Oczywiście!
- Po języku angielskim, niemiecki stanowi najbardziej rozpowszechniony i najczęściej nauczany język w Europie.
- Język niemiecki jest językiem ojczystym dla ok. 90 milionów ludzi na całym świecie i ok. 18 proc. obywateli Unii Europejskiej.
- Język niemiecki jest na pierwszym miejscu wśród języków używanych w Europie (drugi, j. angielski używa ok. 13 proc.).
- Około 8 proc. wszystkich stron internetowych jest w języku niemieckim.
- Blisko 10 proc. książek na świecie jest napisanych w języku niemieckim.
Ale jeśli trafiłaś_eś na tę stronę, to chyba nie musimy Cię przekonywać, prawda? 😀
- Po języku angielskim, niemiecki stanowi najbardziej rozpowszechniony i najczęściej nauczany język w Europie.
LOKALIZACJA PROGRAMU „GŁÓWKA PRACUJE”
Nasi pracodawcy prowadzą działalność na wschodzie Niemiec. Głównie w obszarze przygranicznym na terenie Mecklemburg Vorpommern, ale nie tylko. Pełna mapka znajduje się tu
Jeśli szukasz duale Ausbildungu w konkretnej miejscowości lub landzie, kliknij na ikonkę w interesującej Cię lokalizacji. Wyświetli się nazwa firmy i podstawowe informacje dotyczące oferty nauki.
Szczegóły ofert nauki duale Ausbildung i informacje gdzie znajduje się szkoła i firma znajdziesz w zakładce Oferty nauki.
Jeśli na mapie nie zaznaczono danej lokalizacji, to oznacza, że nie mamy tam ofert nauki.Tak. Część uczniów programu „Główka pracuje” zdecydowało się na mieszkanie np. w Szczecinie lub jego okolicach i codzienne dojeżdżanie do niemieckiej szkoły i firmy.
Jednak rozważając taką opcję zadaj sobie pytanie: czy jestem gotów_a każdego dnia poświęcać min. 2 godziny na sam dojazd?
Z doświadczeń uczniów i absolwentów wynika, że po dłuższym czasie takie dojazdy zaczynają być uciążliwe. Godziny spędzone w trasie możnaby wykorzystać na odpoczynek lub naukę, dlatego my rekomendujemy zamieszkanie od razu w Niemczech. Ale decyzja należy do Ciebie.
Zakwaterowanie podczas duale Ausbildung każdy uczeń organizuje sobie sam.
Najczęściej uczestnicy wynajmują mieszkanie w miejscowości, gdzie znajduje się firma. Czasem dojeżdżają z polskich miejscowości przygranicznych, np. ze Szczecina (jeśli firma nie jest zbyt oddalona).Przy poszukiwaniu mieszkań czasami pomagamy my, albo pracodawcy – ale nie jest to regułą. Dlatego od kandydatów wymagamy komunikatywności językowej i samodzielności.
Jeśli szkoła znajduje się w pobliżu firmy (np. w tej samej lub pobliskiej miejscowości), to uczniowie dojeżdżają do szkoły codziennie we własnym zakresie.
Natomiast jeśli szkoła jest znacznie oddalona i codzienne dojazdy nie są możliwe, to uczniowie od poniedziałku do piątku mieszkają w internacie, w miejscowości gdzie znajduje się szkoła. A w weekend wracają do mieszkania w Niemczech lub Polsce.
Czas na znalezienie mieszkania jest po podpisaniu umowy o duale Ausbildung (najczęściej w połowie czerwca). Wtedy uczeń ma dokument potwierdzający zarobki, co jest niezbędne, by wynająć w Niemczech mieszkanie.
FINANSE A DUALE AUSBILDUNG
Osoby, które rozpoczną naukę zawodu w Niemczech (duale Ausbildung) co miesiąc otrzymują wynagrodzenie uczniowskie (ok. 800 € brutto) i są włączeni w system ubezpieczeń społecznych i emerytalnych.
Poza tym istnieje możliwość otrzymania dodatku uczniowskiego z niemieckiego Urzędu Pracy – Berufsausbildungsbeihilfe (BAB) oraz dodatkowej pracy na Minijob.
Od momentu podpisania umowy na duale Ausbildung (Umowa o naukę i pracę) uczestnik programu jest włączony w niemiecki system ubezpieczeń. Każdy dzień nauki liczy się uczniowi do stażu pracy w Niemczech i niemieckiej emerytury.
Uczeń przed rozpoczęciem nauki wybiera jedną z kilku dostępnych kas chorych, a firma odlicza z wynagrodzenia składki na poczet ubezpieczenia.
Zarówno w Polsce jak i w Niemczech od podstawowej wysokości wynagrodzenia odliczane są kwoty na poczet podatku dochodowego, składek zdrowotnych, emerytalnych i innych.
W Niemczech również progi podatkowe ustalane są indywidualnie, ponieważ zależą od sytuacji rodzinnej pracownika. Tego czy jest w związku małżeńskim czy też singlem, czy współmałżonek zarabia więcej lub mniej itd.
Dodatkowo na ostateczną wysokość wynagrodzenia może też wpłynąć np. miejsce zamieszkania, wysokość składek ubezpieczeniowych, wybrana kasa chorych, wyznanie, inne źródła dochodu.Dlatego dokładna odpowiedź na pytanie: ile wyniesie moje wynagrodzenie „na rękę” jest niemożliwa.
Jednak, aby chociaż oszacować wysokość wynagrodzenia uczniowskiego możesz skorzystać np. z tego kalkulatora: https://www.gehalt.de/einkommen/brutto-netto-rechner
ŻYCIE I PRACA W NIEMCZECH
Poniżej możesz pobrać „Wniosek o nadanie numeru identyfikacji podatkowej przez urząd skarbowy osobom niepodlegającym obowiązkowi sprawozdawczemu” – czyli pracownikom przygranicznym, transgranicznym (tzw. Pendler).
Wniosek pracodawca składa do właściwego urzędu skarbowego.Książeczkę sanepidowską (Nachweisheft, eine Bescheinigung des Gesundheitsamtes über die Belehrung nach Par. 42/43 des Infektionsschutzgesetzes) uzyskuje się w Landkreisie.
Przykładowo w Pasewalku tematem tym zajmuje się pani Elke Reinhardt z 53.3 SG Hygiene-, Umweltmedizin und hafenärztlicher Dienst Infektionsschutz (Landkreis Vorpommern-Greifswald, An der Kürassierkaserne 9, 17309 Pasewalk)
Poniżej znajdują się linki do broszury „Willkommen in Deutschland” wydanej w ramach działalności informacyjnej Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Niemczech.
Znajdziesz tam informacje o kursach językowych, pracy, nauce, mieszkaniu, zdrowiu, ubezpieczeniach, bankach itd.Broszura w języku niemieckim [ostatnia aktualizacja: styczeń 2021] – kliknij
PO DUALE AUSBILDUNG
Po zrobieniu duale Ausbildung w Niemczech możesz:
1. od razu pracować jako specjalista w Niemczech i w Polsce
2. pójść na studia dualne w Niemczech (duales Studium)
3. dalej się szkolić zawodowo (Weiterbildung)
MoreWięcej o możliwościach po duale Ausbildung w Niemczech przeczytasz w tym artykule.
Artykuł zawiera też konkretne miejsca, gdzie możesz pracować po ofertach nauki kształcenie dualnego oferowanych przez „Główka pracuje”.Tak. Kształcenie dualne w Niemczech nie zamyka drogi do matury czy dalszej nauki, wręcz je ułatwia.
Uczelnie w Niemczech wymagają języka na poziomie C1. Na duale Ausbildung wystarczy poziom komunikatywny (B1-B2). Możesz więc przez 3 lata dualnej nauki zdobyć kwalifikacje, zarabiać i szlifować język.
Oprócz tego, mając już niemieckie wykształcenie podnosisz swoje szanse przyjęcia na wyższą uczelnię.
INNE PYTANIA
Jeśli masz inne pytania dotyczące naszego programu – zachęcamy do kontaktu mailowo: kamila@expr.pl lub telefonicznie: 534 240 420 (pn.-pt. od 10.00 do 16.00)
Chcesz wiedzieć więcej o duale Ausbildung?
Zapisz się na newsletter i dołącz do ponad 500 osób, które chcą zdobyć niemieckie kwalifikacje i mieć dobrą pracę w Niemczech!
***
Gratulacje! Od teraz w swojej skrzynce będziesz dostawać informacje o kształceniu dualnym w Niemczech.
Wypatruj maili z flagą 🇩🇪
***