„Ausbildung, to nie 3 lata wyrwane z życiorysu”. Rozmowa kwalifikacyjna na pielęgniarkę w Niemczech Część I


Pielęgniarstwo to najczęściej wybierana oferta duale Ausbildung w „Główka pracuje”. W naszym programie mamy dwie kliniki, którzy kształcą w tym kierunku – Asklepios z Pasewalku oraz Ameos z Ueckermünde.

11 lutego 2016 po raz drugi odbyły się spotkania kwalifikacyjne z kandydatami zainteresowanymi nauką dualną w Niemczech na pielęgniarstwo. Skorzystaliśmy z okazji i o wrażenia zapytaliśmy zarówno uczestników rekrutacji, jak i przedstawicieli obu klinik. Dołączamy również kilka naszych spostrzeżeń – jako postronnych obserwatorów. Zapraszamy do trzyczęściowej relacji z tego spotkania.



Część I: okiem obserwatora

Rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami na przyszłych pielęgniarzy w Niemczech mają inny charakter, niż tradycyjne spotkania rekrutacyjne. Uczestniczy w nich jednocześnie trzech, czterech kandydatów, a po przeciwnej stronie stołu siedzą przedstawiciele zarówno kliniki Asklepios jak i kliniki Ameos.

Jednak sam przebieg rozmowy nie różni się już wiele od spotkań tego typu. Po powitaniu i prośbie o przedstawienie się (po niemiecku), pojawiły się pytania do kandydatów – tłumaczone przez obecnego na spotkaniu tłumacza.* Pytania o motywację do tak dużej zmiany w życiu (nowy zawód, nowy kraj), o znajomość niemieckiego systemu nauki zawodu i duale Ausbildung .

(* Od pewnego czasu rozmowy kwalifikacyjne w klinikach odbywają się tylko w maju i są one przeprowadzane w pełni w języku niemieckim.)


Język niemiecki

Bardzo ważne dla pracodawców są działania jakie podejmują kandydaci już teraz, by do maja nauczyć się dobrze języka niemieckiego. W maju odbywa się druga rozmowa kwalifikacyjna – już bez wsparcia tłumacza. To jej wynik decyduje o przyjęciu na kształcenie dualne. Czasu, aby przygotować się językowo jest niewiele i przedstawiciele klinik chcą się upewnić, że uczestnicy zdają sobie z tego sprawę i są zmotywowani.


Brak rówieśników

Rekrutujących interesowało jak kandydaci (w większości powyżej 27 roku życia) widzą siebie w szkole, gdzie uczniowie mają 16-17 lat oraz w pracy, gdzie przełożonymi będą dużo młodsze osoby. Było to podchwytliwe pytanie, bo choć faktycznie w szkole uczniowie są w większości absolwentami gimnazjum, to nierzadkim widokiem są też czterdziestoparolatkowie.


Wsparcie rodziny

Pytanie często powtarzające się podczas rozmów kwalifikacyjnych na duale Ausbildung dotyczy wsparcia rodziny. Pracodawcy chcą wiedzieć, czy kandydaci znajdą w bliskich oparcie – w szczególności na początku nauki, podczas adaptacji do nowych warunków, gdy dużo czasu będą musieli poświęcać na naukę, a nie obowiązki domowe.


Doświadczenie

W dalszej części rozmowy pytano o dotychczasowe doświadczenie w opiece medycznej, zawodowe lub prywatne oraz wiedzę jak wygląda praca pielęgniarki. Zdarza się bowiem, że kandydaci romantyzują pracę pielęgniarki i wyobrażają sobie ją, jako podawanie leków i zmianę opatrunków. A ta praca polega również na podnoszeniu i myciu pacjentów, kilometrach przechodzonych na szpitalnych korytarzach i kontaktem ze śmiercią.



Koniec spotkania to czas na pytania kandydatów. Jednym z nich było to, o szanse zatrudnienia w klinikach po nauce.

„Ofertę pracy dostaną tylko najlepsi” – wyjaśniła w odpowiedzi Pani Kerstin Latzkow z kliniki Asklepios. „Ale bez względu na decyzję naszych klinik, jedno jest pewne – po ukończeniu szkoły żaden z uczniów nie będzie długo szukał pracy” – dodała.


Dotkliwy brak personelu medycznego w Niemczech podkreślił przedstawiciel kliniki Ameos:

„Potrzeba profesjonalnej opieki nad osobami starszymi i chorymi będzie rosnąć” – mówił Wolf Steffen Schindler. „Dlatego, aby wystarczyło osób do opieki w przyszłości, co druga młoda osoba powinna się uczyć w takich zawodach” – tłumaczył.


Z drugiej części naszego podsumowania, dowiecie się jakie wrażenia po rozmowach kwalifikacyjnych Ausbildung na pielęgniarstwo mają kandydaci. Czytaj część II.