Koszt utraconych korzyści – czym jest i czy dotyczy też Ciebie?

Jak co czwartek miałam opublikować na Facebooku post z cyklu #PodobneLubTakieSame. Pokazujemy w nim zwroty brzmiące podobnie lub tak samo i po polsku, i po niemiecku.

Tym razem przyszła kolej na “Geld zum Fenster hinauswerfen”, czyli wyrzucać pieniądze przez okno, w błoto. I gdy przygotowywałam grafikę ilustrującą ten zwrot, zdałam sobie sprawę, że wyrzucamy przez okno nie tylko pieniądze. 

Trwonimy nasze możliwości, umiejętności i co najgorsze – czas.
I nie chodzi mi tu o wyciskanie z każdej minuty maksimum. Dobrze jest popatrzeć się w sufit, obejrzeć głupi serial, albo mieć hobby, które nie ma żadnego celu – poza tym, że sprawia nam radość.

Ale takim marnotrawstwem może być ciągłe odkładanie decyzji, przekładanie na wieczne potem. A gdy już się zdecydujemy – jest za późno.

Piszę to oczywiście w kontekście wahania i niezgłaszanie się do programu “Główka pracuje”, ale możesz sobie podstawić inne rzeczy.


Nic nie może przecież wiecznie trwać

Wydawało mi się, że ostatnie wydarzenia związane z pandemią – ograniczenie podróżowania, odwołane wydarzenia, zamknięte instytucje itd. uświadomiły nam, że niczego nie można brać za pewnik. Wszystko się zmienia. Nawet jeśli coś dziś jest, nie znaczy to, że będzie też jutro, za rok, dwa.

Jeśli teraz masz zasoby potrzebne żeby zacząć – po co czekać? 

Możesz odpowiedzieć: bo jeszcze nie jestem gotowa_y. Za rok będę znać lepiej niemiecki, będę mieć lepszą sytuację życiową itd. Ale choć to truizm, muszę napisać – nie da się być gotowym na wszystko. 

Absolwenci “Główka Pracuje” zgodnie mówią: gdyby mogli coś zmienić: nie zwlekali by i szybciej zdecydowaliby się na rozpoczęcie Ausblidungu. 

Czy wiesz czym jest koszt utraconych korzyści?

Gdy nie wykorzystujesz najlepiej dostępnych zasobów i tracisz korzyści przez swoje wybory, ekonomia nazywa to:

“kosztem alternatywnym” albo “kosztem utraconych korzyści”.

Te koszty nie muszą być finansowe.

Kolejny rok zastanawiasz się: czy zacząć się uczyć w Niemczech? Oto Twoje utracone korzyści:

zaczęcie nauki w Niemczech rok wcześniej, to 365 dni, które by Cię przybliżyły do:

  •  zdobycia niemieckich kwalifikacji
  •  zarabiania godnych pieniędzy
  • spokojnego życia

… albo innego powodu, dla którego rozważasz naukę w DE.

I nie chcę tu robić nikomu kazania. Ale jeśli wszystko przemawia za rozpoczęciem duale Ausbildungu, to nie czekaj. Może jest ktoś, kto potrzebował to przeczytać 😉

Zobacz nasze oferty nauki i marnuj więcej możliwości/czasu/pieniędzy.
 https://glowka-pracuje.eu/oferty-nauki/