13 pytań o duale Ausbildung – nauka w Niemczech

Oto 13 odpowiedzi na pytania od duale Ausbildung w Niemczech, na które niedawno odpowiedzieliśmy podczas lajwa.

Spis treści:

0. Jakie są wymagania udziału w programie “Główka pracuje”?

  1. Udział w programie “Główka pracuje”- czy jest bezpłatny?
  2. Firmy, z którymi współpracuje program “Główka pracuje” – czy są umiejscowione tylko we wschodnich Niemczech?
  3. Czy “Główka pracuje” jest skierowany również dla Polaków mieszkających w Niemczech?
  4. Czy duale Ausbildung można robić weekendowo, tak by nie dojeżdżać codziennie do Niemiec? Tylko np. w piątek, sobotę i niedzielę.
  5. Czy jest można odbywać duale Ausbildung na pół etatu ze względu na małe dzieci?
  6. Nie jestem pewna czy kierunek, który wybrałam jest dostępny na duale Ausbildung? 
  7. Kiedy trzeba się zgłosić na duale Ausbildung, aby zacząć naukę w 2023 w Niemczech?
  8. Czy program “Główka pracuje” i na dualna nauka obejmuje również osoby z wyższym wykształceniem? 
  9. 0d 2 lat mieszkam w Niemczech, ale pracuję poniżej swojego wykształcenia – mgr inż. mechatronik. Chcę pracować w zawodzie, ale problem leży w języku na poziomie około B1 – czy “Główka pracuje” mógłby mi pomóc?
  10. Czy mogę znaleźć sobie firmę na duale Ausbildung, a “Główka pracuje” pomoże mi w rozpoczęciu tam nauki?
  11. Wynagrodzenie uczniowskie – czy uczniowie w “Główka pracuje” dostają Azubi-Gehalt?
  12. Czy można rozpocząć duale Ausbildung (pracę i naukę w Niemczech) kiedy zna się płynnie w mowie i piśmie język angielski? 
  13. Gdzie tanio uczyć się niemieckiego, będąc w Niemczech?

Jeśli nie chcesz czytać, możesz zawsze obejrzeć zapis live’a na YouTube.


Ale zanim odpowiedzi, to przypomnijmy czym jest duale Ausbildung? Kształcenie dualne (nauka dualna) w Niemczech, to bardzo popularny w Niemczech system nauki zawodu i zdobycia kwalifikacji. Najczęściej przez 3 lata uczniowie mają zajęcia w szkole, na których uczą się teorii oraz odbywają płatne praktyki w wybranej firmie. Jeśli wiesz co to duale Ausbildung i chcesz przejść do wyboru ofert nauki to kliknij tu

0. Jakie są wymagania udziału w programie “Główka pracuje”?

  • wiek 18-42
  • poziom językowy min. B1
  • dobre oceny na świadectwie w ostatniej klasie liceum/technikum i często matura
  • osoba ambitna i samodzielna 

1. Czy udział w programie “Główka pracuje” jest bezpłatny?

Tak, udział w programie jest bezpłatny. Wszystko co oferujemy np. sprawdzenie dokumentów rekrutacyjny, kontakt z firmami, ustalanie terminu rozmowy, udział w rozmowie, pomoc przy formalnościach. Wysłanie zgłoszenia nic nie kosztuje, więc jeśli chcesz zdobyć kwalifikacje w Niemczech, to chyba nie ma prostszego sposobu.

2. Czy firmy, z którymi współpracuje program “Główka pracuje” są umiejscowione tylko we wschodnich Niemczech?

Tak. Firmy współpracujące z programem są ze wschodnich Niemiec, bo tam najbardziej brakuje uczniów.

3. Czy “Główka pracuje” jest skierowany również dla Polaków mieszkających w Niemczech?

Bardzo nas cieszy, że o nasz program pytają też osoby z Niemiec, np. Dolnej Saksonii, Bawarii, Dortmund, Ulm. Tak, program jest też skierowany dla Polaków mieszkających w Niemczech, ale jeśli jesteś gotowa_y na przeprowadzkę. Choćby na 3 lata, podczas której będziesz się uczyć – to jak najbardziej możesz wziąć udział w programie.

4. Czy duale Ausbildung można robić weekendowo? Aby nie dojeżdżać codziennie do Niemiec, tylko np. w piątek, sobotę i niedzielę?

Duale Ausbildung, (nauka dualna w Niemczech), to jest 40h w tygodniu. Zajęcia w szkole są od poniedziałku do piątku, od 8-16. Praktyki w firmie odbywają się tak jak firma działa, czyli przeważnie w tygodniu, w godzinach zwykłej pracy. Nawet jeśli jest praca na zmiany, np. w niemieckim magazynie lub klinice, to część dni będzie się pokrywała z dniami roboczymi.

5. Czy jest można odbywać duale Ausbildung na pół etatu ze względu na małe dzieci?

Nie, u nas w programie nie ma takiej możliwości. Jeśli mieszkasz w Niemczech, możesz się starać przez swój urząd pracy o tzw.  Einzelumschulung – wtedy wszystko odbywa się w skróconym tempie. Tylko język niemiecki musi być płynny, czyli poziomie C1.

6. Nie jestem pewna czy kierunek, który wybrałam jest dostępny na duale Ausbildung? 

Najłatwiej sprawdzić to korzystając ze strony niemieckiego Urzedu Pracy – Berufe.net, albo po porostu sprawdzając w Google, czy dany zawód jest duale Ausbildung, schulische Ausbildung, czy duales Studium (o oczko wyżej, niż to co proponujemy w Główce pracuje).
Na pewno Polakom będzie łatwiej znaleźć firmę na duale Studium, będąc już po duale Ausbildung. Tak zrobił jeden z naszych absolwentów Maksymilian. Przeczytaj wywiad.

7. Kiedy trzeba się zgłosić na duale Ausbildung, aby zacząć naukę w 2023? Planuję przyjazd do Niemiec latem przyszłego roku.

Zgłosić się trzeba już teraz, bo nabór na naukę dualną w Niemczech jest z około rocznym wyprzedzeniem. Pierwsze rozmowy kwalifikacyjne, decydujące o podjęciu kształcenia dualnego zaczynają się już w grudniu (w zależności od zawodu).

8. Czy “Główka pracuje” obejmuje również osoby z wyższym wykształceniem? 

Tak, program jest również dla osób z wyższym wykształceniem. Wręcz znakomita większość naszych uczniów ma już dyplom w Polsce. Ale niestety w Niemczech, bez języka (lub ze słabym językiem) można ten dyplom schować do szuflady. Dlatego zachęcamy do udziału w programie – w 3 lata pięknie podszkolisz się język, zdobędziesz kwalifikacje, a później możesz np. uznać swój dyplom itd. 

9. 0d 2 latach mieszkam w Niemczech, ale pracuję poniżej swojego wykształcenia jakim jest magister inżynier mechatronik. Chcę pracować w zawodzie, ale problem leży w języku na poziomie około B1. Myślę, że Państwa program mógłby mi w tym pomóc.

Słusznie. W “Główka pracuje” na początek wystarczy poziom B1, a po 3 latach nauki ogólny język niemiecki i język branżowy poszybuje w górę. Nie bez znaczenia są także niemieckie papiery, które będzie można później przedstawić pracodawcy.

10. Czy mogę znaleźć sobie firmę na duale Ausbildung, a “Główka pracuje” pomoże mi w rozpoczęciu tam nauki?

Nie. Pomagamy tylko przy ofertach nauki, które mamy na stronie. Bo to z tymi firmami jesteśmy tak umówieni, że one są gotowe przyjąć na duale Ausbildung osoby z B1, zamiast B2. Ale! Jeśli znasz język niemiecki na poziomie min. B1, możesz do nas się zgłosić i spróbujemy pomóc. Z tym, że to też będą firmy ze wschodnich landów.

11. Czy uczniowie w “Główka pracuje” dostają Azubi-Gehalt (czyli wynagrodzenie uczniowskie)?

Tak, to jest uczniowskie wynagrodzenie – na takich samych zasadach jakie mają Niemcy, którzy zaczynają duale Ausbildung.
Uczniowie podpisują umowę o naukę i pracę, która jest stworzona nie jest stworzona przez nas, ani przez współpracujące z nami firmy, tylko przez IHK (Izbę Przemysłowo-Handlową). Jest jednakowa dla każdego, kto chce rozpocząć duale Ausbildung, bez względu na narodowość.

12. Czy można rozpocząć duale Ausbildung w Niemczech (pracę i naukę) kiedy zna się płynnie w mowie i piśmie język angielski? 

Nie. Wymagany jest przynajmniej język niemiecki na poziomie B1 (na studiach jest B2 lub C1). To jest nauka w niemieckiej szkole, z niemieckimi nauczycielami, zadaniami itd. Angielski przyda się raczej tylko turystycznie.

13. Gdzie tanio uczyć się języka niemieckiego w Niemczech?

Szkoły VHS, czyli Volkshochschule są w całych Niemczech, również w mniejszych miejscowościach. We wschodnich Niemczech cena za 100 godzin kursu językowego wynosi ok. 300 euro, czyli około 3 euro za godzinę (ceny mogą różnić się, w zależności od miasta). Nawet w Polsce nie ma takich cen za niemiecki kurs językowy.
Minus jest taki, że zajęcia są oblegane i nie zawsze są miejsca.