Jaki masz poziom niemieckiego. Zrób test! A2, B1, B2?
Jaki jest teraz Twój poziom niemieckiego? A2, B1, B2, dobra znajomość, poziom średnio zaawansowany, komunikatywny… Co oznaczają te zwroty i jak poznać, że znasz już niemiecki na konkretnym poziomie? Wyjaśniamy! A na dole artykułu możesz sprawdzić swój poziom niemieckiego robiąc test.
Zarówno w naszych ofertach nauki zawodu w Niemczech jak i niemieckich ogłoszeniach o pracę trafisz na wymagania dotyczące poziomu języka niemieckiego. Ale dla każdego podstawowa lub komunikatywna znajomość języka może znaczyć coś innego.
Spotykamy się z tym na co dzień. Osoby pewne siebie, po miesiącu pracy w Niemczech ocenią swój niemiecki na płynny. Z kolei bardziej surowi wobec siebie kandydaci mówią o znajomości podstawowej, po kilku latach mieszkania za granicą.
Certyfikat języka niemieckiego
Z pomocą powinny przyjść certyfikaty językowe, ale i tu sprawa nie jest prosta. Zdarza się, że uczestnicy kursu języka niemieckiego zdają egzamin śpiewająco, ale w trakcie rozmowy okazuje się, że uczyli się głównie pod test i nie mają umiejętności, wymaganych na danym poziomie.
Sprawdź jaki masz poziom niemieckiego
– zrób test, który znajdziesz na końcu tego artykułu
Z tego powodu podczas rekrutacji do programu nauki w Niemczech „Główka pracuje” nie wymagamy certyfikatów językowych. Znajomość języka niemieckiego i jego poziom sprawdzają pracodawcy podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
ESOKJ – 6-stopniowa skala od Rady Europy
Na ratunek uczniom, pracownikom (i rekruterom) przyszła Rada Europy, która stworzyła Europejski System Opisu Kształcenia Językowego (ESOKJ). Jest to 6-stopniowa skala, która ujednoliciła poziomy i wymagania dotyczące znajomości języków. Oprócz oznaczeń poziomów języka od A1 do C2, szczegółowo opisuje jakie kompetencje językowe potrzebne są na każdym poziomie.
Przygotowana tabela samooceny umiejętności językowych dotyczy rozumienia w zakresie słuchania i czytania, pisania oraz mówienia, np. zdolność rozumienia tekstu, porozumiewania się, samodzielnego wypowiadania.
Patrząc na tabelę łatwo zrozumieć, dlaczego na początku nauka języka idzie tak szybko. Przejście z poziomu A1 do A2 nie jest dużym wyzwaniem. Z A2 do B1 jest nieco trudniejsze, a z poziomu B1 do B2 jest naprawdę trudne i czasochłonne.
Niektóre szkoły językowe wprowadzają wręcz kursy pośrednie, między B1 a B2 (np. B1.2 lub B+), aby ułatwić uczniom przyswojenie wszystkich niezbędnych informacji, potrzebnych do zdobycia poziomu B2.
Tabele samooceny ESOKJ
Poniżej przygotowaliśmy grafiki z opisami umiejętności, które trzeba mieć na poziomach A1, A2, B1 i B2.
Możesz też pobrać Tabelę samooceny Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego:
Wymagania językowe na poziomie A1
Wymagania językowe na poziomie A2
Wymagania językowe na poziomie B1
Wymagania językowe na poziomie B2
Test na poziom niemieckiego
Testów na sprawdzenie poziomu języka niemieckiego jest w internecie mnóstwo, ale często się zdarza, że oferują je prywatne szkoły językowe. Co w tym złego? Właściwie nic, ale po żmudnym wypełnianiu testu, najczęściej trzeba podać adres mailowy, żeby w ogóle poznać swój wynik. A później przychodzą maile reklamowe…
Jeśli tego nie lubisz, poniżej znajdziesz dwa miejsca, gdzie bez pytania o e-mail dowiesz się na jakim poziomie władasz teraz językiem niemieckim. Jeśli więc chcesz nie tylko w teorii (Tabele samooceny ESOKJ) sprawdzić swój poziom niemieckiego – zrób test, korzystając z linków poniżej.
- Test ze strony VHS (Volkshochschule)
powinien Ci zająć ok. 20 minut – w zależności o Twojego poziomu. Znajdziesz tam zarówno pytania z gramatyki, ze słuchu, jak i pisania.
Przejdź na stronę testu języka niemieckiego VHS
- Test ze strony Learn German
sprawdzi Twoją gramatykę, czytanie i rozumienie ze słuchu za pomocą 30 zadań dla zaawansowanych uczniów języka niemieckiego.
Przejdź na stronę Learn German
Czy wiesz, że w Niemczech możesz zdobyć kwalifikacje i co miesiąc dostawać pieniądze za to, że się uczysz? Dowiedz się więcej o duale Ausbildung!