Czy warto robić Ausbildung? Specjalista w Niemczech – bez studiów?
Czy w Niemczech można być specjalistą bez studiów? Zobacz jak najłatwiej podnieść swoje kwalifikacje i zdobyć przewagę na niemieckim rynku pracy, dzięki duale Ausbildung.
Webinar nagrano na potrzeby „Giełdy pracy” organizowaną przez Akademickie Biuro Karier Uniwersytetu Szczecińskiego.
Jeśli wolisz czytać, poniżej znajdziesz zapis naszej rozmowy.
KR: Dzisiaj bardzo krótko powiemy o nauce w Niemczech, a konkretniej duale Ausbildung i programie „Główka pracuje – Cleveres Köpfchen”. Ja nazywam się Kamila Romanowicz i pracuję właśnie w tym programie, w biurze w Szczecinie.
BW: Moje nazwisko Bożena Witt. Ja również zajmuję się tym programem i pracuję w Urzędzie Pracy w Pasewalku w Niemczech.
Czy w Niemczech można być specjalistą bez studiów?
KR: To zaczynamy z grubej rury, z przytupem – pytaniem: czy w Niemczech można być specjalistą bez studiów? Okazuje się, że odpowiedź jest pozytywna. Tak, można pracować i być uznawanym za specjalistę.
Jak to zrobić? Właśnie przez duale Ausbildung, czyli kształcenie dualne w Niemczech.
Duale, czyli nauka teorii w szkole i płatne praktyki w wybranej firmie. Ciekawostką jest, że w Niemczech to firma odpowiada za kształcenie i z firmą podpisuje się umowę, a nie tak jak w Polsce – ze szkołą.
Ponad 50% niemieckich uczniów po skończeniu szkoły średniej wybiera kształcenie dualne, a nie na przykład studia. Dlaczego tak jest?
1) Duale Ausbildung łączy teorię z praktyką – uczeń zdobywa nie tylko doświadczenie teoretyczne, ale również zawodowe. Ma praktyki w firmie, więc nie ma mowy o pustym CV.
2) Uczeń zarabia już w trakcie nauki, czyli dostaje się pieniądze za to, że się uczy. Zazwyczaj jest w drugą stronę albo nie dostaje się nic – więc to jest świetne w kształceniu dualnym.
3) 75% absolwentów pracuje w firmach, w których się uczyli. To jest też świetne, bo pracodawca przez te 3 lata wie, że może polegać uczniu, więc wie kogo zatrudnia. A absolwent już się nie stresuje, ponieważ zna firmę, zna pracę. Jest to więc sytuacja win-win.
4) Absolwent jest cenionym fachowcem. Od tego zaczęłyśmy. Czy można być specjalistą, fachowcem bez studiów? No właśnie można i duale Ausbildung to umożliwia. A dalsza nauka jest opcją, nie koniecznością. Można dalej studiować, można dalej się uczyć… Ale nie trzeba, bo po trzech latach jest się specjalistą i nie jest to wymagane na niemieckim rynku pracy.
Co można osiągnąć po 3 latach duale Ausbildung w Niemczech?
KR:
- Ma się od razu doświadczenie zawodowe i jest się specjalistą.
- Zna się dobrze język niemiecki. Przez trzy lata przebywania w niemieckim środowisku, nie da się nie podszkolić języka i ogólnego – codziennego, ale również branżowego, co jest nie do przecenienia później.
- Przebierasz w firmach, w których możesz pracować, czyli możesz pracować w firmie, w której się uczyłeś_aś lub możesz pracować w innych niemieckich firmach. A można też wrócić na przykład do Polski i pracować w firmie, która sprzedaje produkty na rynek niemiecki albo posługuje się językiem niemieckim.
BW: Pozwól, że jeszcze trochę wtrącę. Co jest jeszcze ważne? Bardzo fajną opcją jest to, że możesz rozwijać się dalej – jesteś specjalistą w swojej dziedzinie, masz już dyplom w danym dziale, ale możesz rozwijać się dalej.
Możesz zrobić dodatkowe wykształcenie albo po prostu rozwijać się w tym kierunku, na wyższym poziomie. Wszystko jest możliwe. To nie jest tak, że ktoś skończył szkołę, zdobył zawód i na tym się jego kariera kończy. Tak absolutnie nie jest. Przeczytaj więcej o możliwościach po duale Ausbildung
KR: Fajnie, że to podkreśliłaś.
Czy warto robić Ausbildung? – przykłady absolwentów „Główka pracuje”
KR: Teraz zaprezentujemy case study dwóch absolwentów naszego programu „Główka pracuje – Cleveres Köpfchen”.
Najpierw case study Sandry, która mówi: potrzebowałam pracy i uznałam, że ten program da mi większe możliwości niż studia. Teraz Sandra jest urzędniczką, jednak gdyby nie nie ten duale Ausbildung, nie mogłaby pracować w takim zawodzie, w takim miejscu. Przeczytaj całą historię Sandry
BW: Ona ma taką pracę, jakby w Polsce skończyła studia akademickie.
KR: Drugim przykładem jest Maksymilian, który mówi: wiedziałem że Ausbildung to moja szansa żeby później łatwiej dostać się na uczelnię. Celem Maksymiliana było studiowanie w Niemczech, ale nie znał jeszcze tak dobrze niemieckiego. Przeczytaj całą historię |Maksymiliana
Przypomnijmy, że na studiach w Niemczech jest wymagany B2 lub C1, więc lepiej jest 3 lata szkolić się, dostawać wynagrodzenie i zdobyć zawód, a później iść na studia.
Maksymilian jest specjalistą do spraw logistyki, więc przez te trzy lata kształcił się, nabywał słownictwo branżowe, a teraz może to słownictwo wykorzystywać również na studiach. Super pomysł, żeby najpierw duale Ausbildung…
BW: Dla Maksymiliana to była fajna opcja. On, jeżeli chodzi o studia, poradziłby sobie brawurowo – pod warunkiem, że znałby od początku tak dobrze język niemiecki. Natomiast nauka języka to nie jest taka łatwa sprawa.
Niektórzy twierdzą, że po roku są w stanie się nauczyć języka. Ale jeżeli chcesz chodzić do szkoły, musisz naprawdę rozumieć ten język i mówić na bardzo wysokim poziomie, to dużo łatwiej dla obcokrajowca, który dopiero zaczyna z językiem, zdecydować się na kształcenie dualne, a nie od razu na studia.
KR: Zdecydowanie. A powiedzmy, że na kształceniu dualnym też nie jest łatwo. Ale jest na pewno łatwiej niż na studiach
BW: Tak, ale jest jednak nieporównanie łatwiej na kształceniu dualnym niż na studiach.
KR: Więc po prostu zamiast się rzucać na głęboką wodę to spokojnie… A to nie są też lata zmarnowane. To są bardzo ważne 3 lata, z których można skorzystać i finansowo, bo dostaje się wynagrodzenie uczniowskie, i pod kątem językowy, pod kątem znajomości zaznajomienia się z kulturą, zwyczajami. To jest nie do przecenienia.
„Główka pracuje” – pierwszy krok do duale Ausbildung
No i dobrze. Kim my jesteśmy i dlaczego o tym duale Ausbildung opowiadamy? Jesteśmy programem edukacyjnym bezpłatnym niemieckiego urzędu pracy w Pasewalku i oferujemy pomoc w rozpoczęciu kształcenia dualnego w Niemczech.
Jak dołączyć do programu? Prosto bardzo.
Trzeba wybrać ofertę nauki, która jest na naszej stronie, i i do wyboru są zawody z branży administracja handel logistyka turystyka hotelarstwo gastronomia pielęgniarstwo e-commerce techniczne i budowlane, więc do wyboru do koloru.
Później trzeba wysłać zgłoszenie. I od razu zacząć się uczyć niemieckiego, jeżeli nie zna się go w stopniu komunikatywnym czyli minimum B1. Zazwyczaj firmy, które oferują duale Ausbildung, wymagają od uczniów znajomości języka niemieckiego co najmniej na poziomie B2.
BW: Pracodawcy znają nasz program i ze względu na długoletnią współpracę, mają do nas zaufanie. Wiedzą, że na osobie, która zaczyna przez „Główkę pracuje” można polegać, ponieważ to na pewno będzie osoba umotywowana, która sobie poradzi językowo. Dlatego dają jej bonus i mówią: dobrze, przyjmujemy cię z poziomem B1, masz pół roku albo rok na to żeby jeszcze podszkolić język, będziesz u nas pod ochroną. Dlatego dużo prościej (zacząć duale Ausbildung – przyp. red.) z naszym programem, niż bez nas.
KR: Czwartym etapem jest przejście pozytywnie rozmowy kwalifikacyjnej z niemieckim pracodawcą. My oczywiście przygotowujemy do tej rozmowy.
Od września lub października, gdy przyjmujemy zgłoszenia, do mniej więcej maja, gdy odbywa się rozmowa kwalifikacyjna jest jeszcze czas na podszkolenie języka i jak najlepsze zaprezentowanie się. A później jeżeli wszystko przejdzie pomyślnie, to podpisujemy umowę o naukę i pracę i rozpoczyna się duale Ausbildung, w sierpniu lub wrześniu.
Kogo szukamy?
BW: Szukamy osób, które szukają nowych rozwiązań, które są umotywowane, i którym sprawiałoby przyjemność mieszkanie i pracowanie w Niemczech.
KR: Jakie cechy dobrze mieć jeżeli chce się zacząć kształcenie dualne?
Jest to otwartość, motywacja i wytrwałość, ponieważ na pewno pojawią się chwile zwątpienia. Ale jeżeli będziemy otwarci, komunikatywni i zmotywowani oraz będziemy wiedzieć, po co to robimy – to na pewno te chwile zwątpienia szybko przejdą, a później jest tylko satysfakcja i duma z tego co się osiągnęło.
Zresztą nasi absolwenci są tego najlepszym przykładem. Każda osoba, która ukończyła duale Ausbildung z nami, mówi, że jest najlepsza rzecz, jaka się stała.
BW: Nasi absolwenci, gdy opowiadają o kształceniu dualnym, to mówią, że byli wysoko umotywowani, ale mieli tyle chwil zwątpienia i bardzo się cieszą, że wytrwali, ponieważ to co osiągnęli, to jest bardzo ważne cel w życiu.
KR: Tak.
Ważne informacje o duale Ausbildung z „Główka pracuje” na koniec
- Oferujemy naukę zawodu w firmach wschodnich landach. Są to sprawdzone oferty nauki zawodu.
- Pomagamy w kontaktach z niemieckimi firmami.
- Oferujemy uproszczoną rekrutację po polsku na duale Ausbildung. W innych firmach może sprawić kłopot osobie z Polski, która nie miała wcześniej do czynienia (z niemiecką rekrutacją – przyp. red.), chociażby przygotowanie teczki – Bewerbungsmappe itd. My to upraszczamy.
Sprawdzamy również zgłoszenia, zanim prześlemy je do pracodawcy, staramy się, aby kandydat jak najlepiej wypadł. - Organizujemy rozmowę kwalifikacyjną i również jesteśmy na niej obecni. Często kandydaci, którzy próbowali najpierw sami szukać duale Ausbildung przyznają że rzeczywiście to jest bardzo ważne (mocne – przyp. red.).
I co jeszcze oferujemy?
Już wspominałam o tym – uczeń dostaje pieniądze za to, że się uczy. To jest raczej niespotykane w Polsce, ponieważ za praktyki, nawet studenckie, trzeba płacić albo robić je zupełnie za darmo. Tutaj, co miesiąc (na konto ucznia – przyp. red.) przychodzi wynagrodzenie uczniowskie.
Wspieramy przy pierwszych formalnościach w Niemczech: szukanie mieszkania, wybór kasy chorych, założenie konta w banku, pomoc przy meldunku.
Nabór w naszym programie zaczyna się zawsze rok wcześniej. Teraz, czyli w marcu 2023, trwa nabór uzupełniający na rok szkolny 2023.
Jeżeli jesteście zainteresowani nauką dualną, zapraszamy po szczegóły o duale Ausbildung tu.
Zostawiamy Was z taką sentencją: w życiu masz to, no co się odważysz.
KR, BW: Dziękujemy.