Chcę wspiąć się wyżej, osiągnąć więcej

Karolina Jura jest absolwentką programu „Główka pracuje – Cleveres Köpfchen”. W wieku 21 lat ukończyła naukę zawodu w firmie REWE i została specjalistką ds. logistyki. W rozmowie dowiadujemy się na czym polega praca logistyka i jakie cechy musi posiadać oraz co można robić po ukończeniu kształcenia dualnego.

Nie masz czasu przeczytać? Posłuchaj wersji audio!

Wersja audio artykułu: Chcę wspiąć się wyżej, osiągnąć więcej – wywiad z Karoliną Jurą

– Logistyk. Na czym polega ten zawód?

Naukę logistyki zaczyna się na magazynie, jest to więc ciężka praca fizyczna. W magazynie jeździ się maszynami, wózkami, kontroluje towary, ich przyjście i przepływ. Następnie odbywają się praktyki w biurze. Uczymy się sterowania magazynami, regałami, sprawdzamy ile mamy rzeczy, prowadzimy inwentaryzacje itd. Oprócz tego zajmujemy się planowaniem trasy dla ciężarówek, wyliczaniem czasu kierowców, czy obliczaniem załadunków.

Dlaczego zdecydowała się Pani na kształcenie w Niemczech?

Mam wrażenie, że w Polsce trudniej jest się nauczyć konkretnego zawodu, a uczniowie są wykorzystywani. Na praktykach, zamiast uczyć ich zawodu, każe się zamiatać podłogę lub parzyć kawę. Poza tym od zawsze chciałam gdzieś wyjechać i znać inny język.

– Jakie cechy trzeba mieć, aby zostać logistykiem?

Na pewno trzeba być osobą odpowiedzialną. Przyda się też znajomość matematyki. Co prawda ja nie byłam jakaś super z matmy, ale wystarczy zrozumieć, co się chce obliczyć. I wtedy to nie jest trudne.

Poza tym logistyk musi dokładnie wykonywać swoją pracę. Nie ma miejsca na myślenie “a, zrobię sobie tylko trochę”. Trzeba pracować na całego.

– Czy były jakieś przedmioty, zadania, które były dla Pani wyzwaniem?

Na początku trudność sprawiała mi jazda na maszynach, bo nie jestem dobrym kierowcą. Ale po czasie udało mi się to opanować. Poza tym podczas nauki teorii wszystko szło mi dobrze.

– Niedawno dowiedziała się Pani, że zdała końcowe egzaminy zawodowe…

Tak. Egzamin teoretyczny zdawałam w maju. Podczas praktycznego, w czerwcu, musiałam jeszcze przejść przez różne działy. I dostałam odpowiedź, że zdałam wszystkie egzaminy. Ale nie znam jeszcze dokładnych wyników.

– Na koniec chciałabym zapytać o dalsze plany?

Na razie planuję zostać w REWE, w Oranineburgu. Tam gdzie się uczyłam. Ale chcę wspiąć się wyżej, osiągnąć więcej. Dostać lepiej płatną i bardziej interesującą dla mnie pozycję w biurze. I po tej szkole, jest to możliwe.

– Dziękuję za rozmowę.

Jeśli podobnie jak Karolina chcesz rozpocząć naukę w REWE jako logistyk, ofertę nauki znajdziesz tu:
https://glowka-pracuje.eu/rewe-group-2/