Gdy szukasz pracy w Niemczech – przyda się witamina B

Osoby szukające pracy najczęściej zaczynają od przeglądania ogłoszeń i odświeżenia CV. Okazuje się, że nie tędy droga! Z badań wynika, że skuteczniejsze w znalezieniu pracy jest wykorzystanie znajomości i sieci kontaktów. Taki sposób działania Niemcy żartobliwie nazywają „witaminą B”. Litera „B” w tym zwrocie pochodzi od słów: „persönliche Beziehungen” (kontakt osobisty) i „Bekanntschaften” (znajomi).

ludzie-podczas-warsztatu-sciana-z-karteczkami
Wykorzystywanie kontaktów i znajomości to najskuteczniejsza strategia przy szukaniu pracy

W języku potocznym, głównie w pracy, „witamina B” oznacza korzyści uzyskane poprzez osobiste relacje – znajomości z potencjalnymi przełożonymi lub kolegami.

Kiedyś zdobycie pracy po znajomości nie kojarzyło się dobrze. Teraz, przy wszechobecnym networkingu, zawodowych portalach społecznościowych, np. LinkedIn, coraz więcej osób bez wstydu korzysta z informacji o wakatach lub wewnętrznym naborze. W ten sposób wyprzedzają konkurentów, którym „witaminy B” brakuje.

Witamina B – przyspieszacz kariery

Zjawisko wykorzystywania znajomości do znalezienia pracy wielokrotnie przebadano i w naukach społecznych jest ono traktowane jako kapitał społeczny.

Okazuje się, że „witamina B” może pomóc w podjęciu decyzji o podwyżce czy awansie. Eksperci uważają nawet, że relacje i znajomości mają większy wpływ na sukces zawodowy niż doświadczenie, kwalifikacje, umiejętności miękkie lub inne czynniki.

Duża sieć kontaktów w różnych branżach może znacznie przyczynić się do rozwoju kariery

Wg badania Instytutu Rynku Pracy i Badań Zawodowych (IAB) 40% osób szukających pracy znajduje ją składając dokumenty zgodnie z wytycznymi otrzymanymi przez znajomych.

Inne badanie, przeprowadzone przez Komisję Europejską, wykazało, że około 1/3 wszystkich europejskich pracowników w wieku od 16 do 29 lat znajduje pracę dzięki osobistym kontaktom.

W przypadku menedżerów „witamina B” znalazła się wręcz na pierwszym miejscu wśród „przyspieszaczy” kariery – około 70% wszystkich stanowisk kierowniczych w Niemczech jest obsadzonych po znajomości.

Catherine Kirchmeyer z Wayne State University w Detroit ustaliła, że szeroka sieć kontaktów w różnych branżach może znacznie przyczynić się do rozwoju kariery. Do tego duża liczba luźnych znajomości zwiększa szansę na zmianę na stanowisko kierownicze.

W Niemczech osoby wykorzystujące „witaminę B”, są znacznie lepiej opłacane i są wyżej w hierarchii. Szacuje się, że kto dostanie się do nowej pracy dzięki znajomościom i kontaktom, ten zarabia średnio 80 000 euro i więcej.

Jak Ty możesz wykorzystać witaminę B do znalezienia pracy?

Dobrej pracy sprzyjają dobre relacje osobiste, nie powinno więc dziwić, że tworzenie sieci jest najbardziej skuteczną strategią w poszukiwaniu pracy. Ale jeśli chcesz aktywnie stosować „witaminę B” w swojej karierze, musisz opierać się na długoterminowych i szczerych relacjach.

Zastanów się czy nie masz rodziny lub dobrych znajomych, którzy już pracują w Niemczech. Zapytaj ich gdzie zacząć, czy nie słyszeli o wolnych stanowiskach. Może firma, w której pracują się rozwija i szuka właśnie pracowników? A nawet jeśli nie – może podpowiedzą jak się najlepiej zaprezentować. Jak przygotować dokumenty rekrutacyjne (die Bewerbungsmappe); co robić, a czego nie podczas rozmowy kwalifikacyjnej itd. Ważne, żeby pielęgnować relacje i nie być stroną, która tylko bierze.


źródło:

  • https://karrierebibel.de/vitamin-b/
  • https://www.stellenwerk.de/magazin/jobsuche/karriere-durch-kontakte-wie-dir-vitamin-b-bei-der-jobsuche-hilft
  • https://onlinemarketing.de/jobs/artikel/vitamin-b-so-wirst-du-im-job-beliebter-und-erfolgreicher