18 ciekawostek o Niemczech. Sprawdź, czy wiesz o wszystkich

Nie samą pracą i nauką człowiek żyje. Bez względu na to, czy planujesz dłuższy, czy krótszy pobyt w Niemczech, oprócz języka dobrze znać również kulturę i historię kraju. Poniżej przedstawiamy 18 ciekawostek. Znajdziesz tu wiadomości dotyczące niemieckich zwyczajów, stylu życia, dawnych czasów, atrakcji turystycznych oraz kilka informacji z serii niemieckich „naj”.  

1. Niemiecki hymn

Niemiecki hymn, nazywany Das Deutschlandlied (Pieśń Niemiec) lub Das Lied der Deutschen (Pieśń Niemców) skomponował… austriacki kompozytor, Joseph Haydn.

Melodię (Kwartet smyczkowy op.76 nr 3 „Cesarski” cz. II Poco adagio; cantabile) zapożyczono z ówczesnego hymnu austriackiego Kaiserlied.

2. Siadaj, pała!

W niemieckich szkołach postępy uczniów ocenia się odwrotnie niż w Polsce. Najniższa ocena to 6, a najlepsza to 1.

3. Piwo dla nastolatków

W Niemczech picie piwa jest legalne już od 16 roku życia.

4. Granice

Niemcy graniczą z 9 państwami.

  • Austrią na odcinku 784 km
  • Belgią na odcinku 167 km
  • Czechami na odcinku 646 km
  • Danią na odcinku 68 km
  • Francją na odcinku 451 km
  • Holandią na odcinku 577 km
  • Luksemburgiem na odcinku 138 km
  • Polską na odcinku 467 km
  • Szwajcarią na odcinku 334 km

Na jeziorze Bodeńskim granice Niemiec, Austrii i Szwajcarii nie zostały formalnie wytyczone.

5. Kto pije najwięcej piwa

Okazuje się, że nie Niemcy, a Irlandczycy piją najwięcej piwa na świecie. Ale zaraz za nimi, drugim największym konsumentem piwa są Niemcy.

6. Niemieckie stolice

Niemcy miały jak dotąd w swojej historii dwie stolice. W latach 1949–1991 stolicą RFN było Bonn. Jednak po zjednoczeniu Niemiec, 20 czerwca 1991 roku, Bundestag podjął decyzję o przeniesieniu stolicy z Bonn do Berlina (większością zaledwie 18 głosów).

7. Duży Berlin

Berlin jest jednym z trzech największych miast Unii Europejskiej i jest aż dziewięć razy większy niż Paryż.

8. Dzień Jedności Niemiec

Zjednoczenie Niemiec nastąpiło 3 października 1990 roku. Od tego czasu Dzień Jedności Niemiec jest dniem wolnym od pracy i świętem państwowym.

9. Piłka w grze

Reprezentacja Niemiec w piłce nożnej mężczyzn, to obok Brazylii najbardziej utytułowana reprezentacja narodowa. 19 razy występowała na mistrzostwach świata i czterokrotnie zdobywała w nich Puchar Świata (1954, 1974, 1990 i 2014).

10. Misie z Bonn

Popularne żelki owocowe HARIBO stworzył w 1920 roku, niemiecki cukiernik Hans Riegel. Nazwa firmy powstała od dwóch pierwszych liter: imienia, nazwiska i rodzinnego miasta: Hans Riegel Bonn.

11. Zamek „Disneya”

Nawet jeśli nigdy nie byliście na Bawarii, to jest jeden zamek, który z dużym prawdopodobieństwem znacie. Zamek Neuschwanstein, to „bajkowy zamek”, którym Walt Disney zainspirował się, gdy tworzył logo swojej firmy.

12. Ujednolicenie pisowni

Pisownię języka niemieckiego ujednolicono dopiero pod koniec XIX wieku, gdy Konrad Duden wydał pierwszy słownik ortograficzny języka niemieckiego. Dudena możecie kojarzyć również współcześnie. Ze słowników pod tą marką można korzystać do teraz https://www.duden.de/

13. Legalna ucieczka z więzienia

W Niemczech ucieczka z więzienia jest legalna. Jeśli osobie osadzonej w więzieniu uda się zbiec, nie otrzyma ona za to żadnej dodatkowej kary. Wynika to z prawa, uznającego że „ludzką naturą jest dążenie do wolności”. Nie zmienia to jednak faktu, że każde przestępstwo popełnione podczas ucieczki zostanie osądzone.

14. Najdłuższa rzeka

Najdłuższą rzeką w Niemczech jest Ren (Rhein), który ma długość 865 km. Dla porównania, najdłuższą rzeką w Polsce jest Wisła, o długości 1047 km, a największą i najdłuższą rzeką w Europie, jest rosyjska Wołga – 3531 km.

15. Najwyższy szczyt

Najwyższym szczytem w Niemczech jest Zugspitze, który ma 2962 metrów n.p.m. Dla porównania, najwyższe w Polsce są Rysy – 2499 m n.p.m., a najwyższy szczyt w Europie to włoska Mont Blanc – 4808,72 m n.p.m.

16. Najwyższa wieża na świecie

W Ulm, mieście w południowych Niemczech (Badenia-Wirtembergia) znajduje się katedra z najwyższą wieżą kościelną na świecie. Jest to również najwyższy ewangelicki kościół na świecie.

17. Największy ceglany most

Nad doliną rzeki Göltzsch w Saksonii znajduje się Göltzschtalbrücke – największy ceglany most kolejowy na świecie. Jego długość wynosi 574 m. Most wybudowano w latach 1846–1851, wykorzystując ponad 26 milionów cegieł. 

18. Najpopularniejszy młynarz

Najpopularniejszym nazwiskiem w Niemczech jest Müller, oznaczający zawód młynarza. Na drugim miejscu znajduje się nazwisko Schmidt (od zawodu kowala) a na trzecim Schneider (krawiec).

Czy znaliście wszystkie ciekawostki związane z Niemcami? Która zaskoczyła Was najbardziej? Nas ta o powstaniu nazwy Haribo 🙂