Rozmowy kwalifikacyjne na Ausbildung – o czym trzeba pamiętać?
Rozmowy kwalifikacyjne na duale Ausbildung to jeden z najważniejszych etapów rekrutacji do programu „Główka pracuje”. O tym jak przebiegają, mieliśmy okazję przekonać się m.in. w połowie listopada, gdy kandydaci spotkali się z przedstawicielami firm REWE i Hamburger Rieger. A specjalnie dla Was przygotowaliśmy kilka informacji przydatnych na każdym spotkaniu rekrutacyjnym.
Przed spotkaniem rekrutacyjnym
Podobnie jak do każdej innej rozmowy, zamiast zakładać, że „jakoś pójdzie”, należy się przygotować. I choć są to podstawy, przypominamy aby:
- przeczytać czym zajmuje się firma, z którą się spotkamy; przejrzeć jej stronę internetową;
- sprawdzić informacje w mediach.
- Zastanowić się wcześniej o co może zapytać pracodawca i przemyśleć odpowiedzi.
Nie może zaskoczyć pytanie o swoje mocne i słabe strony, motywację do nauki i pracy właśnie w tej firmie, powody tak poważnej decyzji jak zmiana centrum swojego życia, czy plan na zaaklimatyzowanie się w nowym kraju.
W trakcie rozmowy o Ausbildung
Przebieg rozmowy w dużej mierze zależy od przygotowanych wcześniej przez kandydata dokumentów — CV i listu motywacyjnego. W zależności od tego co zawiera aplikacja, rozmowa opiera się o dotychczasowe doświadczenie kandydata, jego indywidualne cechy i umiejętności. Naturalnie pojawiają się również pytania, o których wspominaliśmy w akapicie wyżej. Ale bez względu na to, czego dotyczy pytanie pamiętajcie, by odpowiadać pełnymi zdaniami. Prezentacja własnej osoby jest z pewnością stresująca, ale samo „tak” lub „nie”, nie zrobi na pracodawcy dobrego wrażenia.
Po rozmowie kwalifikacyjnej
Gdy rozmowa przejdzie już do historii, warto zastanowić się co poszło dobrze, a co następnym razem można zrobić lepiej. Nie warto natomiast rozpamiętywać ewentualnych wpadek i zniechęcać się. Wiadomo, praktyka czyni mistrza — najważniejsze więc, to próbować.
A co o rozmowach uważają sami pracodawcy? Wywiady z przedstawicielami poszczególnych firm: REWE, Hamburger Rieger, Asklepios oraz tu