„Najważniejsza jest motywacja” – wywiad z firmą Hamburger Rieger

przedstawiciele-firmy-Hamburger-RiegerPrzed Wami druga rozmowa z przedstawicielami firmy oferującej naukę zawodu. Tym razem listopadowe rozmowy kwalifikacyjne podsumowują Lisa Schubert i Henning Wagnerprzedstawiciele fabryki papieru Hamburger Rieger*.

fabryka papieru

Na co zwracają Państwo uwagę podczas rozmów z kandydatami na kształcenie dualne?
– Przede wszystkim na motywację. Dlaczego kandydat wybrał akurat ten zawód, dlaczego w naszej firmie. A osobom, które dziś wybierzemy będziemy proponować jedno- lub dwudniowe praktyki w naszej fabryce, by zobaczyli na czym polega nauka zawodu jeszcze przed podpisaniem umowy o naukę.

Co jeszcze jest ważne?
– Istotne są również zainteresowania. Czy kandydat lub kandydatka interesuje się kierunkami technicznymi, czy jest ciekawy procesu powstawania papieru, a także jak radzi sobie z nauką matematyki, chemii i fizyki.

Dlaczego akurat z tymi przedmiotami?
– Bo są one niezbędne w pracy technologa papieru.

A jak oceniają Państwo dzisiejsze spotkania?
– Bardzo pozytywnie. Wręcz nie oczekiwaliśmy, że będą tak udane. Mieliśmy różnych kandydatów i z pewnością wybierzemy spośród nich dwie osoby.

Czy wcześniej mieli już Państwo uczniów z Polski?
– Nie. To nasz pierwszy raz.

Dlaczego zdecydowali się Państwo na udział w programie „Główka pracuje”?
– Otrzymujemy bardzo niewiele aplikacji od niemieckiej młodzieży, a potrzebujemy wykwalifikowanych technologów papieru. Stąd pomysł by spróbować w Polsce.

Dziękuję za rozmowę.
* Hamburger Rieger to jeden z wiodących producentów wysokiej jakości opakowań papierowych w Europie. Firma produkuje rocznie 1,8 mln ton papieru, a gotowy produkt pochodzi wyłącznie z surowca pochodzącego z recyklingu.

W programie „Główka pracuje” firma poszukiwała kandydatów na trzyletnie kształcenie dualne w zawodzie Papiertechnologe/-in.

 

Rozmawiała: Kamila Romanowicz