Umowy o naukę i pracę podpisane!

W czwartek (18 czerwca 2015) kolejnych 25 osób podpisało umowy o naukę i pracę, w ramach transgranicznego programu edukacyjnego „Główka pracuje – Cleveres Köpfchen”.

 

Zainteresowanie programem, zarówno pracodawców jak i uczniów, wciąż rośnie. – Cieszę się, że niemieccy pracodawcy dostrzegli tę szansę i szeroko patrzą na możliwości transgranicznej współpracy – powiedział podczas spotkania Heiko Miraß, dyrektor naczelny Urzędu Pracy w Greifswaldzie. – Dobrze, że chcecie tu pracować. To odważny krok. Wymaga dojrzałości, i to w tak młodym wieku. Dlatego już teraz Wam gratuluję – dodał, kierując swoje słowa do polskich uczniów.

Transgraniczna współpraca
Nim rozpoczęto uroczyste podpisanie umów, Christian Justa, szef zespołu usług dla pracodawców w obszarze Urzędu Pracy w Greifswaldzie, przypomniał genezę projektu. – Pomyślałem: skoro jesteśmy tak blisko siebie, dlaczego nie skorzystać z sąsiedztwa i nie podjąć współpracy?

Z kolei dr Kerstin Latzkow, dyrektor szkoły przy klinice Asklepios w Pasewalku, przyznaje, że początkowo program traktowała jak eksperyment i nie zakładała przyjęcia więcej niż 3–4 uczniów. Ale polscy kandydaci wykazali się ogromną motywacją i determinacją. – Byliśmy pod wrażeniem jak językowo rozwinęli się uczniowie przez pół roku, czyli między jedną, a drugą rozmową kwalifikacyjną. I dziś podpisujemy umowy z 10 osobami – mówiła z uśmiechem.

Zanim zabrzmi pierwszy dzwonek
Szkoła rozpocznie się 1 września. Jednak by dobrze przygotować się do nowych warunków, uczestnicy programu jeszcze w lipcu rozpoczną kolejny etap intensywnej nauki niemieckiego. Łącznie, w ramach „Główka pracuje” odbędą 600-godzinny kurs języka, opłacony przez przyszłych pracodawców i niemieckie ministerstwo. Właśnie bariera językowa budzi największe obawy przyszłych uczniów: – Boimy się, że nie zdążymy nauczyć się języka, by rozpocząć szkołę na takim samym poziomie jak Niemcy – mówi Karolina Kuczyńska, która rozpocznie naukę jako kucharz.

– Wszystko jest zupełnie inaczej niż w Polsce, ale dacie sobie radę – tak jak my – dodawali otuchy uczniowie, którzy w poprzednim roku rozpoczęli naukę w klinice Asklepios i specjalnie na okazję podpisywania umów nagrali film.

Raz jeszcze gratulujemy wszystkim uczniom i trzymamy kciuki!

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z podpisania umów o naukę i pracę na Facebooku.

O uroczystości podpisania umów napisał także „Kurier Szczeciński”. Polecamy lekturę.