Za stara na naukę? Szanse na Ausbildung w Niemczech oczami rekruterki

“Nigdy nie jest się za starym na naukę, ale na udział w naszym programie niestety już nie ma szans” – tak odpisałam niedawno 44 letniej osobie, która pytała czy jest już za stara na duale Ausbildung w Niemczech.
Wielu czterdziestolatków, którzy dowiadują się o programie “Główka pracuje”, żałuje, że “w ich czasach” nie było takich możliwości.

Z kolei osoby, które są młodsze i mają duże szanse na naukę w Niemczech, często tracą czas na pracę poniżej ich kwalifikacji i możliwości. Czasem wybierają pierwszy lepszy zawód, tylko dlatego, żeby się udało zaczepić.

Doświadczenie pokazuje, że gdy na horyzoncie pojawi się praca “od zaraz”, to myślenie o zdobyciu niemieckiego zawodu idzie na bok. Kandydaci zachęceni możliwością większego zarobku nie patrzą, że w dłuższej perspektywie “korzystna” oferta może się okazać decyzją katastrofalną. 

Poszukiwany specjalista, zatrudnię fachowca

Niemiecki rynek pracy, to rynek specjalistów. Tu każdy robi to, co umie najlepiej. Nie ważne czy chodzi o sprzedawcę, kucharza czy mechanika. 

Oczywiście można pracować np. w sklepie i bez niemieckiego Ausbildungu. Tylko zazwyczaj trudno jest liczyć na stawki równe osobom, które mogą się takim wykształceniem pochwalić. Podobnie jest z awansem. 

Niemcy cenią sobie swoje certyfikaty, świadectwa. Jeśli skończyłaś_eś niemiecką szkołę, znacznie łatwiej będzie Ci pójść po podwyżkę albo awans. Dlaczego? Po pierwsze – będziesz mieć atuty w postaci niemieckiego wykształcenia, a to naprawdę znaczy wiele. Po drugie – po 3 latach przebywania w Niemczech będziesz swobodniej używać języka niemieckiego i negocjować warunki.

– Nauczyłem się języka i mam zawód. Mogę się dalej uczyć, mogę iść do dobrze płatnej pracy, w której jestem szanowanym pracownikiem z ich papierami, z ich językiem – mówi Maksymilian Szarota, absolwent programu, teraz logistyk.

Dorota Magda, absolwentka programu, która tuż przed czterdziestką zaczęła Ausbildung na pielęgniarkę dodaje:
– W moim przypadku wieść o tym, że skończyłam szkołę niosła się sama. Propozycji pracy dla pielęgniarek jest mnóstwo. Po kształceniu jest wiele możliwości dalszego rozwoju i dalszej nauki. 


Mam więc, jako osoba rekrutująca, apel do wszystkich, którzy się wahają żeby rozpocząć Ausbildung w Niemczech, mimo że może tkwią w mało płatnej pracy, bez perspektyw na awans. Jeśli chcesz żyć w Niemczech i masz szansę na zdobycie tam wykształcenia, to nie czekaj, aż będzie za późno.


Przeczytaj jeszcze:
Czym różni się duale Ausbildung w Niemczech z “Główką pracuje” i bez