Jak się uczyć w Niemczech? Duale Ausbildung z „Główka pracuje” i bez

Program edukacyjny „Główka pracuje – Cleveres Köpfchen” to nie jedyny sposób, aby uczyć się w Niemczech, zdobyć zawód i zostać specjalistą. Możesz też poszukać niemieckich ofert nauki i aplikować na duale Ausbildung na własną rękę.
W tym artykule dowiesz się gdzie samodzielnie szukać ofert nauki w Niemczech i jak różni się samodzielna rekrutacja od tej przeprowadzanej z naszym programem edukacyjnym.

JAK i GDZIE SAMODZIELNIE SZUKAĆ NAUKI W NIEMCZECH – DUALE AUSBILDUNG?

Rekrutacja w Niemczech

Zacznijmy od scenariusza, gdy chcesz samodzielnie zdobyć zawód w Niemczech.

Najpierw zakładamy więc, że znasz język niemiecki na poziomie min. B2. Wchodzisz na stronę niemieckiej firmy, w której chcesz się uczyć i sprawdzasz czy poszukuje uczniów na następny rok. Taka informacja znajduje się przeważnie w zakładce Kariera. Jeśli tak, przygotowujesz zgłoszenie. Najczęściej jest to życiorys, zdjęcie, list motywacyjny, świadectwa, certyfikaty – i wysyłasz.

Podobnie jak w programie „Główka pracuje – Cleveres Köpfchen”, nabór przyszłych uczniów zaczyna się rok wcześniej. U nas nowe oferty nauki pojawiają się we wrześniu, w firmach, które same rekrutują są to często nawet miesiące wakacyjne. 


Zobaczmy, jak wygląda proces rekrutacji uczniów na duale Ausbildung, na przykładzie firmy REWE*.

1. Zgłoszenie internetowe

Wysyłasz zgłoszenie, odpowiadając na konkretną ofertę nauki. 

Swoimi dokumentami aplikacyjnymi robisz pierwsze wrażenie. To Twoja szansa, aby lepiej się zaprezentować i pokazać swoje zainteresowanie pracą.

Zwróć uwagę na pisownię, gramatykę i formatowanie dokumentów. Sprawdź swoje dane i upewnij się, że dokumenty są aktualne i poprawne.

Co zawiera takie zgłoszenie?

  • Kompletne CV – w formie tabelarycznej, z informacjami o poprzedniej pracy, pracodawcy i stanowisku, szkołach, szkoleniach itd. Referencje albo potwierdzenia odbytych prac i staży – adekwatne do stanowiska, na które się teraz ubiegasz. W niektórych przypadkach odpowiednie świadectwa dalszego kształcenia i szkoleń. 
    Jeśli masz jakieś luki w swoim CV, wyjaśnij je.
  • List motywacyjny – w formularzu jest zaznaczony jako opcjonalny, ale w rzeczywistości to raczej standard. Wyślij list, żeby przybliżyć swoją kandydaturę, wyjaśnić motywy wyboru zawodu i firmy. Mówiąc krótko – przekonać do siebie pracodawcę i zachęcić go do dalszych rozmów.
     
  • Skany certyfikatów, świadectw i innych dokumentów, które mogą być pożądane.

2. Sprawdzanie zgłoszenia

Po otrzymaniu zgłoszenia firma je sprawdza. REWE deklaruje, że w ich przypadku może to potrwać około dwóch tygodni.

3. Rozmowa kwalifikacyjna – czas na wzajemne poznanie

Jeśli Twoja aplikacja przekonała pracodawcę, firma zaprasza Cię na spotkanie, abyście poznali się osobiście. Masz możliwość zobaczyć Twoje nowe potencjalne środowisko pracy, poznać zadania i zespół. Twój przyszły menedżer spotka się z Tobą i przeprowadzi rozmowę kwalifikacyjną.

W niektórych przypadkach, w zależności od stanowiska, zamiast spotkania możliwa jest rozmowa telefoniczna.

4. Informacje zwrotne

Po rozmowie firma skontaktuje się z Tobą tak szybko, jak to możliwe. Poinformuje Cię, czy rozmowa się powiodła i w przypadku pozytywnej decyzji, jakie są kolejne kroki.


Jobbörse
Jeśli wiesz jakiego zawodu chcesz się uczyć, ale nie znasz konkretnych firm lub znasz branżę, ale nie wiesz na jaki zawód się zdecydować – skorzystaj z ofert nauki duale Ausbildung na Jobbörse. Na stronie urzędu pracy https://jobboerse.arbeitsagentur.de możesz szukać ofert we wszystkich branżach i wszystkich landach.

Ausbildung. Porównanie nauki w Niemczech: z Glowka pracuje i samemu. kategoria rekrutacja
Kliknij, aby powiększyć

Pierwsze formalności w Niemczech

Gdy już masz umowę o naukę i pracę na duale Ausbildung, czas na niezbędne formalności. Niemieccy pracodawcy niekiedy pomagają w znalezieniu mieszkania lub nawet je oferują (głównie ci z branży hotelowej). Musisz jednak wiedzieć, że najczęściej oczekuje się pełnej samodzielności w poszukiwaniu zakwaterowania.

Podobnie jest z założeniem konta w banku, zapisaniem się do kasy chorych i wszystkich innych kwestiach potrzebnych do życia w Niemczech.

JAK SZUKAĆ NIEMIECKICH OFERT NAUKI (DUALE AUSBILDUNG) Z POMOCĄ PROGRAMU „GŁÓWKA PRACUJE”

Krok po kroku – proces rekrutacji 

Jeśli zdecydujesz się uczyć się w Niemczech korzystając z naszej pomocy, Twoje kroki będą następujące. 

Wchodzisz na stronę glowka-pracuje.eu w zakładkę Oferty nauki i wybierasz tę ofertę duale Ausbildung, która Cię zainteresowała.

Wysyłasz życiorys, list motywacyjny, świadectwa, formularz zgłoszeniowy – wszystkie dokumenty mogą być w języku polskim. To duże ułatwienie.

Zauważ, że gdy wysyłasz zgłoszenie samodzielnie, musisz znać język niemiecki na poziomie B2 już na rok przed rozpoczęciem nauki. W programie edukacyjnym „Główka pracuje – Cleveres Köpfchen” nie trzeba znać języka w stopniu komunikatywnym B1, aby wysłać aplikację. Możesz wysłać zgłoszenie i dalej uczyć niemieckiego. Dopiero późną wiosną (kwiecień/maj) poprosimy Cię o przetłumaczenie zgłoszenia na język niemiecki. Masz więc dużo więcej czasu na przygotowanie ostatecznego zgłoszenia.

Dodatkowo w każdy drugi czwartek miesiąca będziesz od nas dostawać maile. Znajdziesz w nich motywację, wskazówki i nowinki dotyczące „Główka pracuje”. (Nie jesteś jeszcze zapisana_y na nasz newsletter? Zrób to teraz! Klik: http://eepurl.com/gCe3Hb


Maj to miesiąc rozmów kwalifikacyjnych. Do tego czasu ustaliliśmy już z pracodawcą termin spotkania i poinformowaliśmy Cię o nim minimum z 2 tygodniowym wyprzedzeniem. 

Przed rozmową możesz jeszcze liczyć na wskazówki co robić, a czego nie podczas rozmowy kwalifikacyjnej, żeby wypaść jak najlepiej. 

Będziemy Ci również towarzyszyć na samym spotkaniu, by dodać pewności i dać informację zwrotną, gdy firma podejmie decyzję.

Ausbildung. Porównanie nauki w Niemczech: z Glowka pracuje i samemu. kategoria formalności i warunki socjalne
Kliknij, aby powiększyć


Krok po kroku – życie w Niemczech

Jeśli wypadniesz świetnie (czego Ci już teraz życzymy!) i podpiszesz umowę o naukę i pracę na duale Ausbildung, możesz na nas liczyć w takich kwestiach jak wybór kasy chorych, założenie konta w banku, szukanie mieszkania itd. 

To nie znaczy, że zachęcamy Cię do chodzenia na skróty. Twoja samodzielność jest bardzo ważna. Jeśli możesz zrobić coś sam_a, to zrób to. W myśl strategii – bój się i rób. Każda rozmowa w banku, sklepie, z sąsiadem – doda Ci pewności, albo wskaże obszary, nad którymi trzeba jeszcze popracować. Pamiętaj, że każde nowe doświadczenie, nowa sytuacja, będzie rozwijać Cię językowo. Przecież, gdy w końcu zaczniesz naukę w Niemczech, nikt nie będzie podpowiadać.


Jak widzisz, korzystając z pomocy programu „Główka pracuje” w całym procesie rekrutacji (i nie tylko) jesteś prowadzona_y za rękę, więc znacznie łatwiej przyjdzie Ci się odnaleźć w nowej rzeczywistości.
Z doświadczenia wiemy, że brak wsparcia, przede wszystkim w początkowych fazach pobytu w Niemczech zniechęca wielu Polaków do podjęcia nauki lub pracy. Dlatego jeśli zastanawiasz się nad nauką w Niemczech, koniecznie daj nam znać!