Na jakim poziomie znasz niemiecki? A2? B1? A może B2?

Zarówno w naszych ofertach nauki zawodu w Niemczech jak i niemieckich ogłoszeniach  o pracę traficie na wymagania dotyczące znajomości języka niemieckiego. B1, B2, dobra znajomość, poziom średniozaawansowany, komunikatywny… Ale co tak naprawdę oznaczają te zwroty i jak poznać, że znasz już niemiecki na konkretnym poziomie? Wyjaśniamy poniżej.

 

Dla każdego podstawowa lub komunikatywna znajomość języka może znaczyć coś innego. Spotykamy się z tym na co dzień. Osoby pewne siebie, po miesiącu pracy w Niemczech ocenią swój niemiecki na płynny. Z kolei bardziej surowi wobec siebie kandydaci mówią o poziomie podstawowym, po kilku latach mieszkania za granicą.

 

Certyfikaty

Z pomocą powinny przyjść certyfikaty, ale i tu sprawa nie jest prosta. Zdarza się, że uczestnicy kursu zdają egzamin śpiewająco, ale w trakcie rozmowy okazuje się, że uczyli się pod test i nie mają umiejętności, wymaganych na danym poziomie.

Z tego powodu podczas rekrutacji do programu Główka pracuje nie wymagamy certyfikatów. Znajomość języka sprawdzają pracodawcy podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

 

Szczegóły od Rady Europy

Na ratunek uczniom (i rekruterom) przyszła Rada Europy, która stworzyła Europejski System Opisu Kształcenia Językowego (ESOKJ). Jest to 6-stopniowa skala, która ujednoliciła poziomy i wymagania języków. Oprócz oznaczeń poziomów języka od A1 do C2, szczegółowo opisuje jakie kompetencje językowe potrzebne są na każdym poziomie.

Przygotowana tabela samooceny językowych umiejętności dotyczy rozumienia w zakresie słuchania i czytania, pisania oraz mówienia – tu oceniana jest zdolność porozumiewania się i samodzielnego wypowiadania.

 

Patrząc na tabelę łatwo zrozumieć, dlaczego na początku nauka języka idzie tak szybko. Przejście z poziomu A1 do A2 nie jest dużym wyzwaniem. Z A2 do B1 jest nieco trudniejsze, a z poziomu B1 do B2 jest naprawdę trudne i czasochłonne.

Niektóre szkoły językowe wprowadzają wręcz kursy pośrednie, między B1 a B2 (np. B1.2 lub B+), aby ułatwić uczniom przyswojenie wszystkich niezbędnych informacji, potrzebnych do zdobycia poziomu B2.

 

Poniżej przygotowaliśmy grafiki z opisami umiejętności, które trzeba posiąść na poszczególnych poziomach.

 

Poziom A1

Poziom A2

Poziom B1

Poziom B2

Do pobrania

Pobierz Tabelę samooceny Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego:
w języku polskim
w języku niemieckim