Gdzie uzyskać informacje związane z życiem w Niemczech

Wyjazd do Niemiec, bez względu na to czy jest związany z nauką zawodu (duale Ausbildung), czy nie – wiąże się z wieloma formalnościami. Jeśli zastanawiacie się, gdzie uzyskać informacje związane z rozpoczęciem życia w Niemczech, to zachęcamy do czytania dalej.

O pierwszych krokach w Niemczech (formalnościach związanych z numerem podatkowym, meldunkiem, kontem w banku itd.) pisaliśmy już tu (klik).

Jednak czasami zdarza się, że jesteśmy w nietypowej sytuacji lub mamy wątpliwości, których nie wyjaśnią poszukiwania w Google. Wtedy z pomocą przychodzi Punkt Kontaktowo-Doradczy Pomerania.

Punkt Kontaktowo-Doradczy Pomerania, jest to wspólna inicjatywa gminy miasta Szczecin,  Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Kraju Związkowego Meklemburgii – Pomorza Przedniego oraz Związku Komunalnego Euroregionu Pomerania e.V.
Dzięki niej polscy i niemieccy obywatele mogą bezpłatnie uzyskać informacje dotyczące społecznych aspektów pobytu w Niemczech i Polsce. Porady prowadzone są w obu językach.

Tematy, w których może pomóc Punkt Kontaktowo-Doradczy Pomerania, to m.in.:

  • pomoc w wypełnianiu formularzy
  • informacja o wysokości opłaty za media na terenie Niemiec: woda i kanalizacja, prąd, opłata za wywóz śmieci, obowiązkowy przegląd kominiarski itp.
  • ubezpieczenie zdrowotne
  • jak złożyć wniosek o tzw. Kindergeld
  • jak rozpocząć działalność gospodarczą w Niemczech
  • podatek od pojazdów silnikowych tzw. KFZ Steuer
  • i inne.

Punkt ma siedzibę zarówno w Polsce (Szczecin) jak i w Niemczech (Löcknitz). Jeśli więc mieszkacie w okolicy i macie pytania związane z rozpoczęciem życia w Niemczech, to Pomerania powinna Wam pomóc. Tylko pamiętajcie wcześniej umówić się na spotkanie!

Szczegóły dotyczące Punktu Kontaktowo-Doradczego Pomerania:

 http://www.szczecin.pl/chapter_59239.asp