Dzień Ojca w Niemczech – Vatertag, Herrentag, czy Männertag?
W Niemczech, 40 dni po niedzieli wielkanocnej obchodzony jest Dzień Ojca (Vatertag). Zobaczcie jak Niemcy świętują Dzień Ojca i dlaczego dzień ten kojarzy się z piwem i długim weekendem.
Choć Dzień Ojca (Vatertag) wywodzi się z chrześcijańskiego Dnia Wniebowstąpienia Christi Himmelfahrt, to w Niemczech od XIX wieku tracił on stopniowo znaczenie religijne. To co przetrwało, to symbolika. Powrót syna do ojca widoczny jest w nazwie święta. Ale Dzień Ojca na północy i wschodzie Niemiec określany jest także jako Dzień Mężczyzn Männertag lub Dzień Panów/Gentelmanów Herrentag, dlatego Vatertag jest teraz świętem wszystkich mężczyzn.
Ze względu na zależność od Wielkanocy, Vatertag nie ma jednej sztywnej daty, ale zawsze przypada w czwartek. Święto jest ustawowo wolne od pracy we wszystkich niemieckich landach, a to dla wielu oznacza początek długiego weekendu.
Jak obchodzony jest w Niemczech Vatertag?
Świętowanie Dnia Ojca nie kończy się na informacji w kalendarzu lub krótkich życzeniach. Mężczyźni otrzymują od koleżanek z pracy i członków rodziny drobne prezenty oraz organizują męskie wypady.
Czas spędzony wspólnie z kolegami jest najważniejszy. Dlatego popularne są wyprawy na motocyklach lub rowerach, a także piesze wędrówki z wózkiem lub rowerową przyczepką wypełnioną skrzynkami z piwem. Wycieczki i spotkania często kończą się późnym wieczorem na grillowaniu lub w ogródku piwnym Biergarten.
W niektórych częściach Niemiec istnieje zwyczaj, że mężczyźni, którzy są już ojcami nie muszą przynosić własnego piwa. Tego dnia obowiązek zapewnienia napitku mają kawalerowie.
Innym, zyskującym na popularności sposobem obchodzenia Vatertag jest spędzanie go z rodziną. W wielu szkołach piątek po Dniu Ojca jest wolny, więc jeśli również rodzicom uda się zaplanować na ten dzień urlop, to mogą razem korzystać z długiego weekendu i wybrać się np. na rodzinną wycieczkę.
Jak dzień Wniebowstąpienia stał się dniem Ojca?
W wierze chrześcijańskiej Dzień Wniebowstąpienia symbolizuje powrót Syna Bożego do Ojca. Zmartwychwstały Jezus idzie do nieba, aby być bliżej swego ojca i zająć przy nim miejsce.
Ciekawostką jest, że przez długi czas w Dzień Wniebowstąpienia należało jeść tylko drób. Wierzono bowiem, że to „latające mięso” zbliży do wstępowania do nieba.
W 2024 roku Vatertag przypada na 9 maja, a w 2025 – 29 maja. Jeśli pracujecie w Niemczech, warto pamiętać o tej dacie podczas planowania urlopu!
Poznaj inne ciekawostki na temat Niemczech
Źródła:
- https://www.deutsch-perfekt.com/deutsch-lesen/vatertag
- https://www.t-online.de/leben/familie/id_62787736/vatertag-2019-feiern-ideen-und-tipps-fuer-einen-spassigen-herrentag.html
Czy wiesz, że w Niemczech możesz zdobyć kwalifikacje i co miesiąc dostawać pieniądze za to, że się uczysz? Dowiedz się więcej o duale Ausbildung!