Zielone Świątki, czyli dwa dni świętowania

Dzień zesłania Ducha Świętego, zwany też Pięćdziesiątnicą, a potocznie Zielonymi Świątkami to ważne święto obchodzone w niemal wszystkich landach w Niemczech. Co warto wiedzieć o tym święcie?

Zielone Świątki (niem. Pfingsten) to w niemieckiej tradycji święto Narodzin Kościoła. Przypada ono na niedzielę i poniedziałek, pięćdziesiąt dni po Wielkanocy.


W Niemczech oba dni są wolne od pracy. Warto o tym pamiętać, gdy planujemy pobyt w Niemczech lub wyjazd na zakupy. Przy okazji warto wspomnieć, że również mieszkańcy innych krajów (szczególnie protestanckich) takich jak: Austria, Belgia, Dania, Francja, Holandia, Norwegia, Węgry oraz w niektórych regionach: Hiszpania i Szwajcaria mogą korzystać z wolnego poniedziałku.

Pfingsten - Zielone Świątki

 

Te majowe lub czerwcowe dni Niemcy świętują biorąc udział w obrzędach religijnych oraz świeckich. Popularne jest ścinanie gałązek brzozy, tworzenie girland z zielonych liści lub odwrotnie – sadzenie tzw. drzewek zielonoświątkowych (Dolna Saksonia). Pfingsten to również czas sąsiedzkich spotkań, festynów i zabawy na świeżym powietrzu.

źródła:
https://www.haz.de/Nachrichten/Wissen/Uebersicht/Pfingsten-2019-Wo-sind-Pfingstferien-und-wann-ist-Pfingstmontag
https://blog.fiszki.pl/jezyki/zielone-swiatki-niemczech/