3 sposoby na szybszą naukę języka niemieckiego

Znajomość języka na poziomie komunikatywnym (B1) to niezbędne minimum, aby rozpocząć naukę zawodu (Ausbildung) lub pracę w Niemczech. Dlatego dziś zdradzamy trzy sprawdzone sposoby na szybszą naukę języka niemieckiego.

1. Zanurz się w języku

W języku niemieckim słuchaj radia i muzyki; oglądaj telewizję, filmy, seriale; czytaj książki, prasę; przeglądaj internet.

Słuchając przyzwyczaisz się do akcentu, brzmienia języka, potocznego słownictwa. Nie zniechęcaj się, nawet jeśli na początku nic nie zrozumiesz. Mózg musi się osłuchać. Po kilku dniach nauki, z morza usłyszanych słów, zaczniesz wyłapywać słówka, które już znasz.

Podobnie z tekstem. Nawet jeśli na początku przeczytany tekst będzie wymagał prawie w całości przetłumaczenia, to praca ze słownikiem szybko zaprocentuje. Aby umilić czas poświęcony na tłumaczenie – czytaj treści, które Cię interesują, np. na temat hobby, ulubionego sportu lub zespołu.

2. 15 minut dziennie. Codziennie.

Na naukę języka poświęć codziennie minimum 15 minut.

Może rano, w trakcie śniadania czytając w intrenecie informacje po niemiecku? A może ucząc się z telefonu czy tabletu nowych słówek w drodze do szkoły? Albo stojąc w kolejce do kasy w sklepie lub jadąc komunikacją miejską?
Czas się zawsze znajdzie. Najważniejsze pamiętać o nauce i robić to codziennie.

3. Mów

Gdy znasz już trochę język – używaj go jak najczęściej! Mów do siebie po cichu, opowiadaj co robisz (np. piszę sms / Ich schreibe eine SMS). A jeśli nie znasz potrzebnego słowa, zapisz go sobie i sprawdź przy najbliższej okazji.

Świetne rezultaty daje też rozmowa z osobami, które znają niemiecki. I wcale nie muszą to być od razu native speakerzy. Wystarczy koleżanka, kolega lub członek rodzinny – ktoś, przy kim czujesz się swobodnie. I nie przejmuj się błędami – są naturalną częścią nauki. Najważniejsze to mówić, mówić i jeszcze raz mówić!

To może Cię też zainteresować:

Zawsze znajdziesz 5 minut! Sposób na systematyczną naukę niemieckich słówek