Duale Ausbildung – czy warto? Wywiad z absolwentką
W lipcu 2022 roku, pani Adrianna Jankowska oficjalnie skończyła 3-letnią naukę w Niemczech na duale Ausbildung na kierunku pielęgniarstwo. Czy było warto? Czytajcie dalej. Jak sama mówi:
“to były trzy lata bardzo ciężkiej pracy i wielu poświęceń oraz wyrzeczeń”.
Przez ten czas uczyła się teorii w niemieckiej szkole medycznej – zajęcia były oczywiście po niemiecku i… łacinie (!). Praktykowała także w klinice Asklepios. Zajęcia odbywały się na wszystkich oddziałach, w tym: ratunkowym, intensywnej opieki medycznej, kardiologii, psychiatrii, chirurgii, czy neurologii.
Egzaminy państwowe kończące zawsze duale Ausbildung – 6 teoretycznych i jeden praktyczny na oddziale wewnętrznym – były trudne. Mimo to pani Adrianna poradziła sobie doskonale. Otrzymała tytuł pielęgniarki i teraz pracuje na wymarzonym oddziale.

Czy warto skorzystać z duale Ausbildung? Absolwenci programu edukacyjnego “Główka pracuje” nie mają wątpliwości – tak!
Pani Adrianna, na pytanie o zalety nauki dualnej, odpowiada:
“Szybkie nabywanie praktycznych umiejętności. Praca z pacjentami od pierwszych tygodni. Wielokulturowość. Możliwość nauki języka w praktyce.
A przede wszystkim to, że kończąc szkołę mam ok. 3000 godzin praktyki i zostaję od razu przyjęta na oddział jako pełnoprawna i szanowana pielęgniarka.”
Całą rozmowę przeprowadziła Ola Jakubowska z bloga Niemiecka Sofa Kliknij, aby przeczytać wywiad z panią Adrianną
Czytaj też:

Po drugiej stronie granicy: polscy uczniowie w niemieckich firmach
– Już dziesięć lat temu trudno było znaleźć młodych ludzi, chętnych do nauki w przemyśle. Wtedy po raz pierwszy usłyszeliśmy o programie “Główka pracuje” – mówi Manuel Orth, dyrektor Elektro-Schulz GmbH.
Chcę zostać policjantką
We wczorajszym Kurierze Szczecińskim mogliście przeczytać o Jagodzie Kocaj, która 3 lata temu, gdy miała 15 lat, zdecydowała, że wyjedzie do Niemiec i tam będzie rozwijać swoją karierę zawodową.Choć nie znała języka, to perspektywa mieszkania w obcym kraju jej nie przeraziła.O tym jak dalej potoczyły się losy uczestniczki naszego programu edukacyjnego w wywiadzie poniżej.
Technolog papieru – zawód z perspektywami
Jak to jest, że w Polsce jeden pracuje za trzech, a w Niemczech trzech za jednego? Czy da się przeżyć miesiąc za 600 € i jeszcze oszczędzać? Jakie są różnice w niemieckim szkolnictwie? Właśnie o tym rozmawiamy z Mariuszem Chlewickim – uczestnikiem programu edukacyjnego „Główka pracuje – Cleveres Köpfchen”, który we wrześniu 2016 roku rozpoczął […]