Sylwester w Niemczech? Uważaj na pączka z… musztardą
W Polsce pączek kojarzy się głównie z tłustym czwartkiem. Ale w Niemczech swój wielki dzień pączek ma w sylwestra. Dziś pod lupę bierzemy zaskakujący noworoczny zwyczaj – pączek z musztardą – oraz wyjaśniamy dlaczego Niemcy mówią na pączka „Berliner”. I czy rzeczywiście wszędzie tak jest?
Skąd w ogóle pomysł na jedzenie pączków w sylwestra? Jedno z przypuszczeń łączy pączkowy zwyczaj z Wielkim Postem. Żeby przygotować się do chudszych czasów – między Bożym Narodzeniem, a karnawałem – ludzie najadali się “na zapas”. Wysokokaloryczne, smażone w głębokim tłuszczu ciastka świetnie się do tego nadawały.

Obecnie bardziej prawdopodobny jest inny praktyczny powód. Popularność pączków w sylwestra, to sposób na przygotowanie żołądka do picia alkoholu. Tłuste potrawy dobrze sprawdzają się na mocno zakrapianych imprezach. Z tego powodu niektórzy nawet nie czekają do północy i jedzą pączki już po południu.
Tradycja jedzenia pączków w sylwestra i karnawale, znana dobrze mieszkańcom północy Niemiec, w ostatnich latach zadomowiła się w całym kraju.

Pączek z musztardą?
Choć pączki są dostępne cały rok, to najwięcej je się ich w sylwestra i w karnawale. Przełom roku, to często dla niemieckich cukierników – podobnie jak w Polsce Tłusty Czwartek – czas wzmożonej pracy. W ten dzień w wielu cukierniach nie kupimy wręcz żadnych innych ciastek.
Pączek z musztardą – skąd po raz pierwszy wzięło się to połączenie? Nikt już nie pamięta. Ale jeśli chcecie rozbawić gości, możecie poza tradycyjnym słodkim nadzieniem, zamówić pączka musztardowego.
Po północy wszystkie pączki kładzie się na tacy i gdy złożycie już sobie życzenia, każdy dostaje po smacznym wypieku. Podobno osoba, która zamiast marmolady trafi w pączku musztardę, będzie miała szczęście przez cały rok.

Pączek jak kula armatnia
Pączek w Niemczech ma kilka nazw w zależności od regionu. Berliner lub Berliner Pfannkuchen powiedzą na pączka we wschodnich i zachodnich Niemczech oraz w Szwajcarii. Z kolei mieszkańcy Berlina i okolic okrągłe ciastko nazywają po prostu Pfannkuchen. Oprócz tego w Bawarii i Austrii można spotkać się z nazwami Krapfen, Faschingskrapfen lub Kreppel.
A jak to się stało, że pączek został nazwany Berliner?
Wieść niesie, że to berliński cukiernik jest odpowiedzialny za tę nazwę. Cukiernik miał być artylerzystą w pruskim pułku Fryderyka Wielkiego około 1756 roku. Szybko się jednak okazało, że nie nadaje się do wojaczki. Służył więc jako piekarz polowy. Pewnego dnia zamiast smażyć w smalcu proste bele drożdżowego ciasta – poprzedników pączka – zrobił małe ciastka w kształcie kul armatnich.

Berliner Kennedy
Z nazwą Berliner wiąże się jeszcze jedna anegdota. W 1963 roku w Berlinie John F. Kennedy w swoim przemówieniu użył stwierdzenia Ich bin ein Berliner, co rzekomo rozbawiło publiczność. Z biegiem lat urósł wokół tego zdania mit. W latach 80’ mówiło się, jakoby prezydent USA ośmieszył się nieznajomością niemieckiej gramatyki i powiedział “jestem pączkiem”, zamiast berlińczykiem. W opinii niektórych poprawnie zdanie powinno brzmieć “Ich bin Berliner”.
Nie wdając się w reguły gramatyczne*, które też świadczą na korzyść Kennedy’ego, już z tego artykułu wiemy, że berlińczyk nigdy nie powie o pączku Berliner. Dodatkowo wśród mieszkańców Berlina w latach sześćdziesiątych określenie to było prawdopodobnie nieznane.
Teraz, gdy usłyszycie gdzieś tę historię, możecie być jak pączek z musztardą – zepsuć zabawę i wszystko sprostować.
* W języku niemieckim często nie stosuje się rodzajnika nieokreślonego przed nazwą mieszkańców jakiegoś terytorium. Można go użyć kładąc nacisk nie na pochodzenie czy miejsce zamieszkania, a przynależność do jakiejś grupy osób. W wystąpieniu prezydenta wyraz „Berliner” pojawił się w znaczeniu przenośnym, wyrażającym solidarność z berlińczykami, oraz jako rzeczownik zwykły, oznaczający wolnego człowieka. W takim wypadku użycie rodzajnika nieokreślonego jest poprawne.
za: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ich_bin_ein_Berliner, https://de.wikipedia.org/wiki/Ich_bin_ein_Berliner
Źródła:
www.kuchenkult.de/silvesters-suesser-brauch-mini-berliner/
www.travellersdelight.de/warum-man-zu-silvester-berliner-isst/
https://www.t-online.de/leben/familie/id_61045312/berliner-essen-zu-silvester-suesse-tradition.html
Zdjęcia: Demi-Felicia Vares i sheri silver, Unsplash
Czytaj też:

Kwalifikacje w Niemczech. Zdobądź niemieckie uprawnienia
ZDOBĄDZ NIEMIECKIE KWALIFIKACJE Jeśli chcesz zdobyć kwalifikacje w Niemczech i interesujesz się nauką dualną i naborem na rok szkolny 2023, możesz już teraz zapisać się na naszą listę. Nie przegap startu naboru i aktualnych ofert nauki!

Gdy szukasz pracy w Niemczech – przyda się witamina B
Osoby szukające pracy najczęściej zaczynają od przeglądania ogłoszeń i odświeżenia CV. Okazuje się, że nie tędy droga!
Z badań wynika, że skuteczniejsze w znalezieniu pracy jest wykorzystanie znajomości i sieci kontaktów. Taki sposób działania Niemcy żartobliwie nazywają „witaminą B”.

Haben Sie einen Termin? Czyli jak załatwić sprawę w Niemczech
Z tego artykułu dowiesz się:– o różnicach kulturowych pomiędzy Polakami a Niemcami;– o niemieckiej zasadzie, która często zaskakuje Polaków;– czy w Niemczech założenie konta w banku lub załatwienie sprawy w urzędzie „od ręki” jest możliwe.