Haben Sie einen Termin? Czyli jak załatwić sprawę w Niemczech

Z tego artykułu dowiesz się:
– o różnicach kulturowych pomiędzy Polakami a Niemcami;
– o niemieckiej zasadzie, która często zaskakuje Polaków;
– czy w Niemczech założenie konta w banku lub załatwienie sprawy w urzędzie „od ręki” jest możliwe.

 

 

Załatwianie sprawy z wyprzedzeniem

Gdy czytamy o różnicach kulturowych między Niemcami a Polakami, na pierwszy plan wychodzi punktualność. Ale nasi sąsiedzi mają jeszcze jedną zasadę, która może zaskoczyć Polaków. Również związaną z czasem. Jest to niechęć do bycia zaskoczonym.

 

Planowanie z wyprzedzeniem

Niemcy planują i trzymają się swojego kalendarza. Dlatego lubią rezerwować spotkania i wcześniej się umawiać. Kto próbował załatwić coś w Niemczech bez ustalonej wizyty – wie, w czym rzecz.

 

Bez „terminu” ani rusz

Na wszystko jest wyznaczony czas. Chcecie odwiedzić znajomych czy wpaść na kawę? A może założyć konto w banku (!), pójść do urzędu pracy lub skarbowego? Koniecznie ustalcie wcześniej „termin”. Der Termin – używany jest w kontekście umówienia się na wizytę czy określenia terminu spotkania.

Będąc w okolicy, przy okazji, ot tak „z ulicy” – nic nie wskóramy. Pierwsze pytanie jakie usłyszymy, to tytułowe „Haben Sie einen Termin?”. Dlatego najpierw musimy przyjść i umówić się „na termin”. Najczęściej spotkanie będzie wyznaczone dopiero na za kilka dni. Warto o tym pamiętać, gdy szacujemy czas potrzebny na załatwienie sprawy. Oszczędzi nam to nerwy i czas.

 

Akademicki kwadrans

Zamykając wątek, dodajmy jeszcze słówko o punktualności. Jeśli macie już umówiony „termin”, przyjdźcie na spotkanie o czasie. To naprawdę ważne – także aby skutecznie załatwić sprawę.

Mało osób wie, że pracownik banku lub urzędu na typową sprawę rezerwuje 30 minut. „Kwadrans akademicki” używa się w Niemczech tylko na uniwersytecie, więc przy spóźnieniu 15 minut – zostaje nam tylko połowa czasu. Nic nie pomogą tłumaczenia o korkach czy zepsutym aucie. Warto o tym pamiętać.

 

 

Pomocne słówka:

die Sprechzeiten, die Sprechstunde – godziny przyjęć

die Öffnungszeiten – godziny otwarcia

das akademische Viertel – akademicki kwadrans