Jak sprawdzić, czy Twój język niemiecki wystarczy do nauki zawodu?

BERUFE.TV to portal Federalnej Agencji Zatrudnienia w Niemczech. Jego celem jest przybliżyć młodym osobom informacje o zawodzie, którego zamierzają się uczyć.
Dla osób z Polski jest dodatkowo sposobem na szybkie sprawdzenie czy znajomość języka niemieckiego jest już na wystarczającym poziomie, by zacząć naukę zawodu.


BERUFE.TV skarbnica wiedzy o niemieckich zawodach


W bazie BERUFE.TV znajduje się ponad 350 filmów o zawodach dostępnych w kształceniu dualnym oraz na studiach w Niemczech. Można je potraktować jako wstęp do wiedzy o danym zawodzie.

Kilkuminutowe wideo wyjaśnia na czym polega praca i jakie obowiązki wykonuje pracownik. Zawiera też informacje o dalszych możliwościach rozwoju kariery po ukończeniu kształcenia.
Pod każdym filmem znajduje się krótki opis zawodu.

Bohaterami filmów na BERUFE.TV są prawdziwi uczniowie oraz pracownicy firm, co daje wyobrażenie jak mogą przebiegać praktyki. Ale nie tylko! Osoby uczestniczące w nagraniach używają typowego dla branży słownictwa i mówią w normalnym, typowym dla siebie tempie.

Często podczas spotkań pytacie nas, na jakim poziomie trzeba znać język niemiecki, aby poradzić sobie w szkole i firmie podczas duale Ausbildungu. Odpowiedź dają filmy. Jeśli znacie słówka i zwroty oraz dobrze rozumiecie wypowiedzi, to rozpoczęcie kształcenia dualnego nie powinno być problemem.
Natomiast jeśli nagranie jest trudne, wymaga kilkukrotnego wysłuchania, to wiecie czego się spodziewać i do jakiego poziomu języka niemieckiego dążyć.

Dlatego zachęcamy do zrobienia sobie takiego “testu”, np. przed drugą rozmową kwalifikacyjną i ewentualne doszlifowanie języka.


Branżowe rozmowy po niemiecku

Dla ciekawych jak wyglądają branżowe rozmowy, prezentujemy dwa przykładowe filmy o najpopularniejszych zawodach w “Główka pracuje – Cleveres Köpfchen”: specjalista/ -tka ds. logistyki i pielęgniarz/ -rka.

Film na temat zawodu specjalista / specjalistka ds. logistyki

Kliknij, aby przejść na stronę BERUFE.TV i zobaczyć film

W naszym programie zawodu Fachkraft für Lagerlogistik uczy firma REWE. Zobacz ofertę nauki.Film na temat zawodu pielęgniarz / pielęgniarka.
W języku niemieckim do niedawna zawód ten, zwany potocznie Krankenschwester, nazywał się Gesundheits- und Krankenpfleger-in. Obecnie pielęgniarz / pielęgniarka to Pflegefachmann/-frau.

Kliknij, aby przejść na stronę BERUFE.TV i zobaczyć film

W naszym programie tego zawodu uczą dwie kliniki – Ameos i Asklepios. Zobacz ofertę nauki.


Jak obejrzeć film o innym zawodzie w Niemczech?

Jeśli szukasz filmu na temat innego zawodu wejdź na stronę BERUFE.TV, wpisz w wyszukiwarkę zawód, który Cię interesuje i zobacz film.


Dla ciekawych informacji o zawodach w Niemczech polecamy też portal BERUFENET i planet-beruf.de.


Zobacz także:

https://glowka-pracuje.eu/zawsze-znajdziesz-5-minut-sposob-na-systematyczna-nauke-niemieckich-slowek/

https://glowka-pracuje.eu/niemiecki-na-wynos-krotki-kurs-branzowego-niemieckiego/

https://glowka-pracuje.eu/jak-swobodnie-odnalezc-sie-w-rozmowach-w-jezyku-niemieckim/