Wohngeld – dodatek mieszkaniowy od 2023 na nowych zasadach. Komu się należy?
Czy wiesz, że jeśli mieszkasz w Niemczech możesz starać się o Wohngeld, czyli dodatek mieszkaniowy? Wohngeld, to świadczenie socjalne, które pokrywa część kosztów utrzymania mieszkania. Otrzymują je osoby, którym ze względu na niskie dochody przysługuje dopłata do czynszu.
Spis treści:
Ponad dwa razy większa szansa na Wohngeld
Ile wynosi Wohngeld w 2023?
Kiedy należy się dodatek mieszkaniowy – Wohngeld?
Ile można dostać dodatku mieszkaniowego – Wohngeld?
Oblężone urzędy = opóźnienia w Wohngeld
Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać dodatek mieszkaniowy, Wohngeld?
Ponad dwa razy większa szansa na Wohngeld
Od 1 stycznia 2023 roku weszła w życie duża reforma dodatku mieszkaniowego (Wohngeld), dzięki czemu liczba gospodarstw domowych, które teraz mają prawo do świadczenia wzrosła do około 2 milionów. Przed zmianami z Wohngeld mogło skorzystać 600 000 domostw.
Emeryci, renciści, osoby bezrobotne i pracownicy z niskim wynagrodzeniem nie są jedynymi, których ta wiadomość ucieszy. Również uczestnicy naszego programu kształcenia dualnego w Niemczech z jeszcze większym prawdopodobieństwem mogą liczyć na dodatkowe pieniądze. Teraz oprócz comiesięcznego wynagrodzenia uczniowskiego wypłacanego uczniom przez firmę, w której robią praktyki, będą mogli starać się o Wohngeld i miejmy nadzieję, z powodzeniem z niego korzystać.
Ile wynosi Wohngeld w 2023?
O jakich kwotach dokładnie mówimy? Średnio jest to 370 euro, ale każdy wniosek rozpatrywany jest indywidualnie. Pod uwagę brany jest czynsz bez ogrzewania (tzw. Kaltmiete), poziom czynszów w miejscu zamieszkania, liczba osób w gospodarstwie domowym oraz oczywiście dochody.
Kiedy należy się dodatek mieszkaniowy – Wohngeld?
Oto przykłady:
Objaśnienia dotyczące grafiki: dla miejsca zamieszkania przyjęto wszędzie średni poziom czynszu (poziom czynszu IV); cały dochód rozporządzalny pochodzi z zatrudnienia za płacę minimalną: Osoby samotne: 30 godz./tydzień, samotnie wychowujący rodzic: 20 godz./tydzień, para bez dziecka: 2×25 godz./tydzień, para z jednym dzieckiem: 2×28,5 godz./tydzień małżeństwo z dwójką dzieci: 2×25 godz./tydzień
Ile można dostać dodatku mieszkaniowego – Wohngeld?
Ponieważ to jest blog dla osób dopiero zdobywających kwalifikacje w Niemczech i tym samym, nie zarabiających jeszcze pełnych stawek – tak, jak osoby z wykształceniem – to przyjrzymy się przykładom z najniższymi dochodami.
Osoba samodzielnie prowadząca gospodarstwo domowe, zarabiająca 1300 euro netto, płacąca czynsz w wysokości 570 euro miesięcznie może liczyć na dopłatę wysokości 200 euro.
Osoba wychowująca samodzielnie dziecko, która zarabia 1090 euro netto, a jej czynsz wynosi 700 euro miesięcznie, dostanie Wohngeld wysokości 490 euro.
Oblężone urzędy = opóźnienia w Wohngeld
Jak więc otrzymać Wohngeld? Trzeba złożyć wniosek w miejskim lub powiatowym biurze ds. dodatków mieszkaniowych. Aby pobrać wniosek, najłatwiej wpisać w Google nazwę swojej miejscowości i Wohngeld.
Ale! Jeszcze zanim zmieniono zasady przyznawania dodatku mieszkaniowego w Niemczech wiele urzędów było przeciążonych. Teraz, gdy prawo do świadczenia ma ponad 2 razy więcej osób, może upłynąć nawet kilka miesięcy do czasu zatwierdzenia wniosku. Dobra wiadomość jest jednak taka, że urząd wypłaci pieniądze, które się należą od momentu złożenia wniosku. Dlatego najlepiej złożyć wniosek już w styczniu 2023 roku.
Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać dodatek mieszkaniowy, Wohngeld?
Trzeba być zameldowanym w Niemczech i mieć niski dochód na gospodarstwo domowe.
Natomiast o Wohngeld nie mogą się starać:
1) osoby, które otrzymują już świadczenia socjalne uwzględniające czynsz np. zabezpieczenie podstawowe lub zasiłek obywatelski.
2) studenci uprawnieni do stypendium socjalnego (BAföG – Bundesausbildungsförderungsgesetz)
3) Azubies (uczniowie kształcenia dualnego) uprawnieni do stypendium/dodatku uczniowskiego (BAB -Berufsausbildungsbeihilfe)
Uwaga! Studenci i Azubies, którzy mieszkają z partnerem lub dzieckiem, mają prawo do dodatku mieszkaniowego, nawet jeśli otrzymują BAföG lub BAB.
Dalsze informacje i pomocne linki na www.dgb.de/wohngeld
Na tej stronie dowiesz się też jak skorzystać z prawa do zwrotu w przypadku wysokich kosztów eksploatacji i ogrzewania.
na podstawie: Informacji od Niemieckiej Konfederacji Związków Zawodowych
Czy wiesz, że w Niemczech możesz zdobyć kwalifikacje i co miesiąc dostawać pieniądze za to, że się uczysz? Dowiedz się więcej o duale Ausbildung!