Pierwsze kroki w Niemczech – meldunek, numer podatkowy, konto w banku…
Rozpoczęcie nauki w Niemczech wiąże się z szeregiem formalności. Numer podatkowy, meldunek, konto w banku… Dlatego dziś opisujemy pierwsze kroki w Niemczech, czyli krok po kroku – gdzie iść i co zrobić – aby od września skupić się już tylko na nauce zawodu. Zastanawiasz się od czego zacząć? Czytaj dalej!
Krok 1 – Założenia konta w banku w Niemczech
Właśnie do banku należy skierować swoje pierwsze kroki zaczynając pracę lub naukę w Niemczech. Konto może założyć każda osoba pełnoletnia (osoby poniżej 18 roku życia muszą przyjść z rodzicami). Na wizytę do banku należy zabrać ze sobą dowód osobisty (lub paszport) oraz dokument wskazujący na jakiej podstawie chce się założyć konto oraz jakie są spodziewane miesięczne wpływy. Uczniowie przedstawiają zatem kopię umowy o naukę; pracownicy – umowy o pracę.
Krok 2 – Kasa chorych w Niemczech
Każda osoba będąca w Niemczech musi posiadać ubezpieczenie zdrowotne, dlatego wybór kasy chorych jest niezbędny. W Niemczech istnieje ponad sto kas chorych, które różnią się od siebie wysokością składek (średnio 15,5% wynagrodzenia brutto) oraz pakietami opieki zdrowotnej.
Wybierając kasę warto zatem sprawdzić jakie świadczenia bezpłatne, częściowo płatne i w pełni płatne oferują kasy.
Po podpisaniu umowy o naukę, pracodawca informuje kasę chorych o tym fakcie, a ta przekazuje wiadomość do urzędu socjalnego, który do ucznia/pracownika wysyła legitymację ubezpieczeniową.
Wskazówka 1: W kasie chorych można zarejestrować się nawet kilka tygodni przed podpisaniem umowy o naukę. Wystarczy wtedy poinformować, że umowa będzie podpisana w niedalekiej przyszłości oraz podać datę rozpoczęcia ubezpieczenia, np. od 1 lipca. Pierwszą składkę kasa chorych pobierze dopiero, gdy uczeń otrzyma pierwsze wynagrodzenie / stypendium uczniowskie.
Wskazówka 2: W Pasewalku swoją siedzibę mają trzy kasy chorych – Barma, DAK i AOK. Ta ostatnia jest często wybierana przez Polaków m.in. ze względu na udogodnienia takie jak formularze w języku polskim.
Krok 3 – Mieszkanie i numer podatkowy w Niemczech
Następnym ważnym krokiem jest zameldowanie się na terenie Niemiec, co pozwoli uzyskać numer podatkowy (Steueridentifikationsnummer / Steuer-ID). Numer ten mogą otrzymać także osoby niemieszkające w Niemczech – o czym można przeczytać w sekcji „Pracownicy przygraniczni”, ale zacznijmy od meldunku.
Meldunek w Niemczech
Aby zameldować się w urzędzie (Einwohnermeldeamt) należy znaleźć mieszkanie. Poszukiwania można rozpocząć od sprawdzenia ofert spółdzielni mieszkaniowych w danym mieście (Wohnungsbaugenossenschaft), a także ogłoszeń od osób prywatnych w lokalnych gazetach i internecie.
Po umówieniu terminu ze spółdzielnią lub osobą prywatną oglądamy mieszkanie/a. Najczęściej na spotkanie przydadzą się takie dokumenty jak w przypadku duale Ausbildungu – umowa o naukę i pracę, w przypadku pracy – umowa o pracę lub lepiej 3 ostatnie paski wypłaty od pracodawcy z Niemiec. Wynajmujący może wymagać też innych dokumentów, najlepiej zapytać przy okazji kontaktu, lub sprawdzić na stronie internetowej konkretnej spółdzielni.
Po podpisaniu umowy najmu (Mietvertrag), zacznij zastanawiać się nad wyposażeniem, ponieważ najczęściej mieszkania w Niemczech są zupełnie puste.
Dodatkowe informacje nt. meldunku w Niemczech można znaleźć klikając tu.
Z podpisaną umową najmu mieszkania należy w ciągu kilku dni zgłosić się do miejscowego urzędu meldunkowego. Najpewniej najpierw będzie potrzebne zrobienie terminu.
Numer podatkowy w Niemczech
Meldunek w urzędzie w Niemczech to ostatnie miejsce, w którym trzeba pojawić się osobiście. Kolejne kroki odbywają się automatycznie.
Urząd meldunkowy wysyła do urzędu skarbowego (Finanzamt) informację o wynajmie mieszkania. Finanzamt sprawdza u jakiego pracodawcy pracuje lub uczy się dana osoba, po czym nadaje jej Steuer-ID oraz klasę podatkową. Numer podatkowy jest niezbędny przy wszelkich kontaktach z niemieckim urzędem skarbowym takich jak składnie podań, wyjaśnień, powiadomień w sprawach dochodowych czy podatkowych itp.
Pismo informujące o numerze podatkowym jest wysyłane do podatnika na adres zameldowania.
Klasa podatkowa w Niemczech
Najpierw zawsze otrzymuje się pierwszą klasę podatkową. Po pewnym czasie można udać się do urzędu skarbowego i dowiedzieć się czy jest możliwa zmiana na inną klasę podatkową. Urząd bierze pod uwagę czym zajmuje się partner życiowy podatnika itd. i sprawdza czy warto zmieniać klasę podatkową.
Dodatkowe informacje dot. klasy podatkowej można znaleźć klikając tu.
Wszelkie te procedury trwają nawet kilkanaście tygodni, dlatego tak ważne jest zameldowanie się.
Pracownik przygraniczny
Jeśli uczeń nie chce się przeprowadzać do Niemiec i planuje podczas nauki nadal mieszkać w Polsce, a do szkoły i na praktyki codziennie dojeżdżać, to musi zgłosić się do urzędu skarbowego. Tam należy powiedzieć, że jest się pracownikiem przygranicznym (Pendler), mieszkającym np. w Szczecinie i chce się otrzymać numer podatkowy.
Inną opcją jest załatwienie numeru podatkowego poprzez pracodawcę. Więcej przeczytasz w Najczęściej zadawane pytania, dział: ŻYCIE I PRACA W NIEMCZECH.
Ważne informacje dodatkowe:
- Aktualne dokumenty. Posiadanie dowodu osobistego lub paszportu to podstawa, by legalnie przebywać na terenie Niemiec. Dlatego należy sprawdzić datę ważności dokumentów i zadbać o to, by na czas je przedłużyć.
- Adres do korespondencji. W Niemczech nie ma podziału na adres zamieszkania i adres do korespondencji, więc poczta jest przesyłana tylko na adres podany w urzędzie meldunkowym.
- Kindergeld. Uczniowie również mogą się starać o zasiłek na dzieci (Kindergeld). Wówczas sprawdzane jest jak długo osoba pracuje w Niemczech i ile zarabia.
- Kasa chorych i konto w banku są niezbędne bez względu na to czy mieszka się i pracuje w Niemczech lub czy też tylko pracuje się w Niemczech, a mieszka w Polsce.
- Uczniowie nie mają obowiązku rozliczania się w Niemczech.
Czy wiesz, że w Niemczech możesz zdobyć kwalifikacje i co miesiąc dostawać pieniądze za to, że się uczysz? Dowiedz się więcej o duale Ausbildung!