Wichteln – świąteczna loteria i tajny Mikołaj
Wichteln to popularny w Niemczech zwyczaj związany ze świętami Bożego Narodzenia. Na Mikołajki lub święta, koledzy i koleżanki z pracy wręczają sobie drobne prezenty. Podobnie jak np. na polskiej wigilii szkolnej, podstawowa wersja polega na wylosowaniu osoby, którą się obdaruje.
Ale ta świąteczna loteria może być też bardziej rozbudowana. Zobaczcie!
Zasady Wichteln
Grupa osób, która chce się obdarować prezentami ustala limit cen, do której będą wręczane podarki. Może to być np. 5,10, 20 euro. W Wichteln chodzi o dobrą zabawę, a nie o wartość materialną prezentów, dlatego równie mile widziane będą prezenty wykonane ręcznie.
Wichteln – Losowanie osób
Oryginalny wariant Wichteln zakłada, że wszyscy zapisują swoje imiona na kartce papieru. Karteczki są następnie wrzucane do słoja lub czapki i każdy losuje, dla kogo będzie “Mikołajem”. Ten sposób pozwala na lepsze dopasowanie prezentu dla osoby.
Gdy przyjdzie dzień wręczania prezentów, tajny Mikołaj może potajemnie wsunąć podarek osobie, którą wcześniej wylosował – na przykład do kieszeni kurtki lub szuflady biurka.
Wichteln – Losowanie prezentów
Jest też wariant Wichteln, gdzie w ustalonym dniu każdy przynosi ze sobą zapakowany prezent. Wszystko wrzucane jest do jednego pojemnika, np. worka i podarki wręczane są losowo. Można się nawet nimi wymieniać.
Inną opcją jest rzucanie kostkami. Prezenty są umieszczane na środku i każdy, kto wyrzuci szóstkę, może wziąć jeden z nich. Zasady można dostosować i rozszerzyć według własnego uznania.
Schrottwichteln
Popularną odmianą tej przedświątecznej tradycji jest Schrottwichteln, który polega na przyniesieniu z domu wcześniejszych, nietrafionych prezentów. Każdy stara się wybrać coś nietypowego, żeby przy rozpakowywaniu prezentów było wiele śmiechu, ponieważ podobnie jak wieniec adwentowy, ta zabawa ma osłodzić czas oczekiwania na święta.
Dla ciekawych dodamy jeszcze, że der Wichtel to po niemiecku skrzat, a zwyczaj pochodzi ze Szwecji, gdzie nazywa się Julklapp.
Czy wiesz, że w Niemczech możesz zdobyć kwalifikacje i co miesiąc dostawać pieniądze za to, że się uczysz? Dowiedz się więcej o duale Ausbildung!