Niemiecki od A0 do B1 w 8 miesięcy. O bezpłatnym kursie w programie edukacyjnym „Główka pracuje – Cleveres Köpfchen”

Artykuł archiwalny. Zawarte w nim treści mogą być nieaktualne! *

Udział polskich uczestników w programie edukacyjnym „Główka pracuje” łączy się z wymogiem dobrej znajomości języka niemieckiego. Oznacza to, że w momencie rozpoczęcia we wrześniu nauki zawodu w szkole w Niemczech należy posługiwać się językiem niemieckim minimum w stopniu komunikatywnym (B1).

Oczywistym jest, że zarówno w szkole, w której Polacy będą uczyć się teorii jak i w firmie, gdzie będą uczyć się zawodu w praktyce przeważać będą Niemcy. Nie można więc liczyć na taryfę ulgową. Dlatego nasz program umożliwia intensywne, kilku miesięczne przygotowanie językowe.

Kurs językowy – intensywnie, bardziej intensywnie, najintensywniej

O tym, jak intensywny jest oferowany przez „Główka pracuje” kurs niech świadczy to, że w 8 miesięcy uczestnicy przerabiają materiał, zajmujący na tradycyjnym kursie językowym ok. 3 lata!

Czy można nauczyć się języka niemieckiego, w zaledwie 8 miesięcy? Odpowiedź jest łatwa – tak. Ale sam proces nauki już do prostych nie należy. Poznanie języka w tak krótkim czasie jest dużym wyzwaniem i łączy się z wieloma poświęceniami.

– Przez ponad pół roku, bo tyle czasu poświęciłam na naukę języka, nie miałam czasu ani na swoje hobby, ani na spotkania ze znajomymi – mówi Sandra Sadurska, która w 2015 roku rozpoczęła naukę w zawodzie pracownik administracji. Tak naprawdę był to okres ciągłej nauki. Nie ma co się oszukiwać, że liźnie się trochę języka, trochę poczyta i samo wejdzie do głowy. To tak nie wygląda. Trzeba przysiąść, porządnie się przygotować, dużo czytać, oglądać i cały czas pracować z językiem – dodaje Sandra.

Kurs niemieckiego dla Polaków w Szczecinie
Bezpłatny kurs języka niemieckiego do poziomu A2 w Szczecinie

Nauka niemieckiego, aby uczyć się i pracować w Niemczech

Bezpłatny kurs języka niemieckiego oferowany przez program edukacyjny „Główka pracuje” podzielony jest na dwa etapy. Pierwszy zaczyna się w styczniu i łącznie obejmuje 200 h nauki języka. Kończy się w czerwcu podejściem do egzaminu A2. Zajęcia odbywają się w Szczecinie, dwa razy w tygodniu – we wtorek i piątek, popołudniami (od godziny 16:15 – 18:30).
W ferie zimowe lekcje są codziennie od godziny 8–15. Nauka języka niemieckiego jest darmowa dla uczestników kursu, gdyż opłaca ją przyszły pracodawca. Dlatego, aby móc z niej skorzystać niezbędne jest wcześniejsze pozytywne przejście wstępnej rozmowy kwalifikacyjnej.

W zależności od poziomu grupy kurs językowy jest rozpoczynany od zupełnych podstaw lub np. poziomu A1.

Druga część kursu – bardzo intensywna, to 430 h od lipca do połowy września. Kurs odbywa się w niemieckiej miejscowości Ueckermünde. Od poniedziałku do piątku uczniowie mieszkają w internacie i codziennie uczą się języka przez 8 h lekcyjnych, żeby dojść do poziomu B1. Ten kurs językowy opłacany jest przez Ministerstwo Bundesamt für Migration und Flüchtlinge. Uczestnicy sami pokrywają koszt noclegów, wyżywienia i dojazdów (z wynagrodzenia otrzymywanego od pracodawcy).

Kurs niemieckiego kończy się podejściem do egzaminu językowego na poziomie B1.

Darmowy kurs jezykowy dla Polakow poziom B1 w Ueckermunde
Bezpłatny kurs języka niemieckiego do poziomu B1 w Ueckermünde

 

Zanurzyć się w języku

Choć wydawałoby się, że 600 h nauki języka niemieckiego to dużo – uczestnicy programu edukacyjnego „Główka pracuje” są zgodni: same zajęcia to nie wszystko. Trzeba dodatkowo samodzielnie pracować w domu: słuchać niemieckiego radia, oglądać filmy, korzystać z fiszek z niemieckimi słówkami. Jak najwięcej obcować z językiem i uczyć się, uczyć, uczyć.

Klaudia Waszkielewicz, obecnie na 2 roku pielęgniarstwa w klinice Asklepios w Pasewalku wyjaśnia: „Tak naprawdę mój niemiecki był na poziomie komunikatywnym dopiero po roku pobytu w Niemczech. Nie umiem uczyć się języka z książek czy ćwiczeń, więc bardziej niż sam kurs pomógł mi kontakt z ludźmi na oddziale, w pracy.

Moja rada dla osób rozpoczynających naukę niemieckiego, to po prostu dużo dać od siebie. Nie tylko chodzić na kurs i rozwiązywać zadania, ale w domu także wiele pracować. Oglądać seriale po niemiecku, samemu uczyć się słownictwa. To naprawdę dużo daje”.

* Uwaga! Od 2017 roku wprowadziliśmy zmiany we wsparciu językowym uczestników. Dzięki nim, bez względu na miejsce zamieszkania, kandydaci mogą ubiegać się o zwrot kosztów kursu językowego do 1000 euro.
Szczegóły: 

Ucz się zawodu w Niemczech i otrzymaj do 1000 euro zwrotu za naukę językaAktualne informacje o kształceniu dualnym w Niemczech znajdziesz tu: