Haben Sie einen Termin? Jak załatwić sprawę w Niemczech?
Gdy czytamy o różnicach kulturowych między Niemcami a Polakami, na pierwszy plan wychodzi punktualność. Ale nasi sąsiedzi mają jeszcze jedną zasadę, która może zaskoczyć Polaków. Również związaną z czasem. Jest to niechęć do bycia zaskoczonym.
Z tego artykułu dowiesz się:
– o różnicach kulturowych pomiędzy Polakami a Niemcami;
– o niemieckiej zasadzie, która często zaskakuje Polaków;
– czy w Niemczech założenie konta w banku lub załatwienie sprawy w urzędzie „od ręki” jest możliwe.
Załatwianie sprawy – w Niemczech tylko z wyprzedzeniem
Niemcy planują i trzymają się swojego kalendarza. Dlatego lubią rezerwować spotkania i wcześniej się umawiać. Kto próbował załatwić coś w Niemczech bez ustalonej wizyty – wie, w czym rzecz.
Termin w Niemczech – bez tego ani rusz
Na wszystko jest wyznaczony czas. Chcecie odwiedzić znajomych czy wpaść na kawę? A może założyć konto w banku, pójść do urzędu pracy lub skarbowego? Jeśli jesteście w Niemczech, koniecznie ustalcie wcześniej „termin”. Der Termin – używany jest w kontekście umówienia się na wizytę czy określenia terminu spotkania.
Będąc w okolicy, przy okazji, ot tak „z ulicy” – raczej nic nie wskóramy. Pierwsze pytanie jakie usłyszymy, to tytułowe „Haben Sie einen Termin?”. Dlatego najpierw musimy przyjść/zatelefonować i umówić się „na termin”. Najczęściej spotkanie będzie wyznaczone dopiero na za kilka dni. Warto o tym pamiętać, gdy szacujemy czas potrzebny na załatwienie sprawy. Oszczędzi nam to nerwy i czas.
Akademicki kwadrans w Niemczech
Zamykając wątek, dodajmy jeszcze słówko o punktualności. Jeśli macie już umówiony w Niemczech „termin”, przyjdźcie na spotkanie o czasie. To naprawdę ważne – także aby skutecznie załatwić sprawę.
Mało osób wie, że pracownik banku lub urzędu na typową sprawę rezerwuje sobie 30 minut. „Kwadrans akademicki” używa się w Niemczech tylko na uniwersytecie, więc przy spóźnieniu 15 minut – zostaje nam tylko połowa czasu. Nic nie pomogą tłumaczenia o korkach czy zepsutym aucie. Warto o tym pamiętać.
Pomocne słówka:
- die Sprechzeiten, die Sprechstunde – godziny przyjęć
- die Öffnungszeiten – godziny otwarcia
- das akademische Viertel – akademicki kwadrans
Przeczytaj też o: Oni pomogą w przeprowadzce do Niemiec
Czy wiesz, że w Niemczech możesz zdobyć kwalifikacje i co miesiąc dostawać pieniądze za to, że się uczysz? Dowiedz się więcej o duale Ausbildung!