Co mogę robić po kształceniu dualnym?

Ukończenie 3-letniego duale Ausbildung to tylko początek. W końcu nie uczysz się dla samego uczenia. Czy wiesz jakie masz możliwości po kształceniu dualnym?

 

 

 

Chcesz zobaczyć, gdzie możesz pracować po konkretnych ofertach nauki w Główka pracuje? Zjedź na dół artykułu

 

 

1. Możliwości po kształceniu dualnym: praca jako specjalista w Niemczech i w Polsce

Po pierwsze możesz zacząć od razu pracować jako specjalista i piąć się po szczeblach kariery. Bez dodatkowych darmowych albo półdarmowych praktyk za “wpis do portfolio”.
Nie. Przez trzy lata miałeś_aś zajęcia praktyczne, nie ma mowy o pustym CV, więc możesz przebierać w ofertach pracy. I to i w Niemczech, i w Polsce.

Jeśli wybierasz Niemcy, to możesz zacząć pracę w firmie, gdzie przez 3 lata się uczyłaś_eś. Pracodawcy często proponują swoim absolwentom pracę – wiedzą, że nie muszą tłumaczyć wszystkiego od początku i że mogą na Tobie polegać.
To wygodne rozwiązanie również dla świeżo upieczonego absolwenta_ki. Nie stresujesz się nowym miejscem, rozumiesz jak działa firma, a praca nie ma dla Ciebie tajemnic.

Jeśli jednak nie chcesz kontynuować współpracy, to nie zobowiązują Cię żadne lojalki. Możesz szukać pracy w swoim zawodzie w innych firmach zlokalizowanych w całych Niemczech, Austrii, Szwajcarii – mówiąc krótko, w niemieckojęzycznych krajach.

Chcesz wracać do Polski? Żaden problem. Z Twoją znajomością języka i niemieckich zwyczajów znajdziesz pracę w firmach, które sprzedają swoje produkty w niemieckojęzycznych państwach lub mają oddziały w Niemczech. 

 

mozliwosci po ksztalceniu dualnym w Niemczech

 

 

2. Możliwości po kształceniu dualnym: studia dualne w Niemczech (duales Studium)

Głód wiedzy nie ustał wraz z zakończeniem kształcenia dualnego? W takim razie możesz się zdecydować na studia dualne lub dodatkowe szkolenia zawodowe.

Studia dualne, tak jak duale Ausbildung, to połączenie nauki na uczelni i pracy w firmie. Trwają 3 lata i każdy semestr podzielony jest na część teoretyczną oraz praktyczną. A jako absolwent_ka kształcenia dualnego, masz dodatkowe punkty i łatwiej Ci zdobyć miejsce na uczelni.

Więcej o studiach dualnych przeczytasz tu: https://dojczland.info/studia-w-niemczech/

 

3. Możliwości po kształceniu dualnym: dalsze szkolenia zawodowe (Weiterbildung)

Nie chcesz studiować, ale też nie chcesz osiadać na laurach? W takim razie zainteresują Cię dodatkowe szkolenia zawodowe, dzięki którym będziesz nie tylko specjalistą, ale wręcz mistrzem (Meister) w swoim zawodzie! Szkolenia trwają w zależności od tematu od paru dni do kilku miesięcy i wprowadzą Cię jeszcze głębiej w meandry Twojej specjalizacji.

 

 

Kliknij zawód i zobacz gdzie możesz pracować po tegorocznych ofertach nauki w Główka pracuje: 

 

Administracja, handel, logistyka 

Gastronomia 

Medycyna 

Technika