Niemieckie młodzieżowe słowo roku 2021 wybrane!

Gdy młodzi Niemcy i Niemki (najczęściej poniżej 20 lat) widzą coś żenującego, zawstydzającego, nazywają tę sytuację “cringe”. Młodzi Polacy też na pewno znają to słowo, bo niemieckie młodzieżowe słowo roku to… zapożyczenie z angielskiego.

Młodzież głosowała na swoje ulubione słowo w kilku rundach. W finale oprócz „cringe’a“, które w ostatecznej rozgrywce zdobyło 42% głosów, popularne były „sus” (32 proc. głosów) i „sheesh” (26% głosów).

Słowo “sus” – to skrót od “podejrzany”. „Sheesh” wyraża zdziwienie lub niedowierzanie i jest używane przed lub po zdaniu, aby udramatyzować to, co zostało powiedziane.

Według Langenscheidt – wydawcy słowników i organizatora konkursu, w głosowaniu, które rozpoczęła się 14 czerwca, wzięło udział w sumie około 1,2 miliona młodych ludzi.

Angielskie słowo „cringe” jest używane w różnych krępujących sytuacjach. Cringe wyraża poczucie wstydu przed innymi i może być również używany jako przymiotnik. Na przykład “crindżowe” mogą być próby używania przez dorosłych języka młodzieżowego, próbując wyglądać fajnie.

|Źródło:

https://www.langenscheidt.com/jugendwort-des-jahres