18 ciekawostek o Niemczech. Sprawdź, czy znasz wszystkie
Nie samą nauką i pracą człowiek żyje. Bez względu na to, czy planujesz dłuższy, czy krótszy pobyt w Niemczech, oprócz języka niemieckiego – dobrze znać również kulturę i historię kraju. Oto ciekawostki o Niemczech, wśród których znajdziesz wiadomości dotyczące niemieckich zwyczajów, stylu życia, dawnych czasów, czy atrakcji turystycznych. Będzie też kilka informacji z serii niemieckich „naj”.
Poniżej znajdziesz odpowiedzi na pytania:
Kto skomponował niemiecki hymn?
Jaki jest niemiecki system ocen w szkole?
Od jakiego wieku w Niemczech można pić piwo?
Z iloma państwami graniczą Niemcy?
Czy Niemcy piją najwięcej piwa na świecie?
Jakie były stolice Niemiec?
Jak duży jest Berlin?
Kiedy jest Dzień Jedności Niemiec?
Niemiecki futbol – statystyki.
Skąd się wzięła nazwa Haribo, czyli o misiach z Bonn?
Gdzie jest zamek „Disneya”?
Kiedy Niemcy ujednolicili pisownię?
Czy w Niemczech można legalnie uciec z więzienia?
Jaka jest najdłuższa rzeka w Niemczech?
Jaki jest najwyższy szczyt w Niemczech?
Gdzie jest najwyższa wieża kościelna na świecie?
Gdzie jest największy ceglany most kolejowy na świecie?
Jakie jest najpopularniejsze nazwisko w Niemczech?
Gotowi? Zaczynamy!

1. Kto skomponował niemiecki hymn?
Niemiecki hymn, nazywany Das Deutschlandlied (Pieśń Niemiec) lub Das Lied der Deutschen (Pieśń Niemców) skomponował… austriacki kompozytor, Joseph Haydn.
Melodię (Kwartet smyczkowy op.76 nr 3 “Cesarski” cz. II Poco adagio, cantabile) zapożyczono z ówczesnego hymnu (też) austriackiego – Kaiserlied.

2. Jaki jest niemiecki system ocen w szkole?
W niemieckich szkołach postępy uczniów ocenia się odwrotnie niż w Polsce – najniższa ocena to 6, a najlepsza to 1. (Chcesz też się uczyć w Niemczech i zdobyć kwalifikacje? Czytaj więcej)

3. Piwo dla nastolatków – od jakiego wieku w Niemczech można pić piwo?
W Niemczech picie piwa jest legalne już od 16 roku życia.

4. Z jakimi państwami graniczą Niemcy?
Niemcy graniczą z 9 państwami, Jest to:
- Austria na odcinku 784 km
- Belgia na odcinku 167 km
- Czechy na odcinku 646 km
- Dania na odcinku 68 km
- Francja na odcinku 451 km
- Holandia na odcinku 577 km
- Luksemburg na odcinku 138 km
- Polska na odcinku 467 km
- Szwajcaria na odcinku 334 km
Na jeziorze Bodeńskim (Bodensee) granice Niemiec, Austrii i Szwajcarii nie zostały formalnie wytyczone.

5. Czy Niemcy piją najwięcej piwa na świecie?
Okazuje się, że to Irlandczycy, a nie Niemcy piją najwięcej piwa na świecie. Ale zaraz za nimi, drugim największym konsumentem piwa są Niemcy.

6. Jakie były stolice Niemiec?
Niemcy miały jak dotąd w swojej historii dwie stolice. W latach 1949–1991 stolicą RFN było Bonn. Jednak po zjednoczeniu Niemiec, 20 czerwca 1991 roku Bundestag podjął decyzję o przeniesieniu stolicy z Bonn do Berlina. Ciekawostką w ciekawostce jest, że o przeniesieniu stolicy do Berlina zadecydowało zaledwie 18 głosów.

7. Jak duży jest Berlin?
Berlin jest największym miastem w Unii Europejskiej pod względem liczby mieszkańców (3 664 088 osób – stan na 31.12.2020). Jest też jednym z największych powierzchniowo (891,85 km²) miast Unii Europejskiej – po Sofii – 1310 km²; Rzymie – 1287 km², Saragossie – 1058 km² i jest aż dziewięć razy większy niż Paryż.

8. Kiedy jest Dzień Jedności Niemiec?
Zjednoczenie Niemiec nastąpiło 3 października 1990 roku i od tego czasu Dzień Jedności Niemiec jest dniem wolnym od pracy oraz świętem państwowym.

9. Niemiecki futbol – statystyki
Reprezentacja Niemiec w piłce nożnej mężczyzn, to obok Brazylii najbardziej utytułowana reprezentacja narodowa. Aż 19 razy występowała na mistrzostwach świata, czterokrotnie zdobywając w nich Puchar Świata – 1954, 1974, 1990 i 2014 roku.

10. Skąd się wzięła nazwa Haribo, czyli o misiach z Bonn?
Popularne żelki owocowe HARIBO stworzył w 1920 roku, niemiecki cukiernik Hans Riegel. Nazwa firmy powstała od dwóch pierwszych liter: imienia, nazwiska i rodzinnego miasta: Hans Riegel Bonn.

11. Gdzie jest zamek „Disneya”?
Nawet jeśli nigdy nie byliście na Bawarii, to jest jeden zamek, który z dużym prawdopodobieństwem kojarzycie. Zamek Neuschwanstein, to „bajkowy zamek”, którym Walt Disney zainspirował się, gdy tworzył logo swojej firmy.

12. Kiedy Niemcy ujednolicili pisownię?
Pisownię języka niemieckiego ujednolicono dopiero pod koniec XIX wieku, gdy Konrad Duden wydał pierwszy słownik ortograficzny języka niemieckiego. Dudena możecie kojarzyć również współcześnie, a ze słowników pod tą marką (również internetowych: duden.de) można korzystać do teraz.

13. Czy w Niemczech można legalnie uciec z więzienia?
W Niemczech ucieczka z więzienia jest legalna. Jeśli osobie osadzonej w więzieniu uda się zbiec, nie otrzyma ona za to żadnej dodatkowej kary. Wynika to z prawa, uznającego, że „ludzką naturą jest dążenie do wolności”. Nie zmienia to jednak faktu, że każde przestępstwo, które zbieg popełni podczas ucieczki, będzie osądzone.

14. Jaka jest najdłuższa rzeka w Niemczech?
Najdłuższą rzeką w Niemczech jest Ren (Rhein), który ma długość 865 km. Dla porównania, najdłuższą rzeką w Polsce jest Wisła, o długości 1047 km. Jednak to nic, w porównaniu do największej i najdłuższej rzeki w Europie, rosyjskiej Wołgi – 3531 km.

15. Jaki jest najwyższy szczyt w Niemczech?
Najwyższym szczytem w Niemczech jest Zugspitze, który ma 2962 metrów n.p.m. Dla porównania, najwyższe w Polsce są Rysy – 2499 m n.p.m. Aczkolwiek oba szczyty mają jeszcze daleko do najwyższego szczytu w Europie – włoskiej Mont Blanc z 4808,72 m n.p.m.

16. Gdzie jest najwyższa wieża kościelna na świecie?
W Ulm, mieście w południowych Niemczech (Badenia-Wirtembergia) znajduje się katedra z najwyższą wieżą kościelną na świecie. Jest to również najwyższy ewangelicki kościół na świecie.

17. Gdzie jest największy ceglany most kolejowy na świecie?
Nad doliną rzeki Göltzsch w Saksonii znajduje się Göltzschtalbrücke, czyli największy ceglany most kolejowy na świecie, o długości 574 metrów. Most wybudowano w latach 1846–1851, wykorzystując ponad 26 milionów cegieł.

18. Jakie jest najpopularniejsze nazwisko w Niemczech?
Najpopularniejszym nazwiskiem w Niemczech jest Müller, oznaczający zawód młynarza. Na drugim miejscu znajduje się nazwisko Schmidt, od zawodu kowala, a na trzecim Schneider, czyli krawiec.
Czy znaliście wszystkie nietypowe informacje związane z Niemcami? Która z ciekawostek o Niemczech zaskoczyła Was najbardziej? Nas ta o powstaniu nazwy Haribo.